Češi na Švédských hokejových hrách sbírali zkušenosti

Český národní hokejový tým nedávno letěl do Švédska na další podnik v rámci Euro Hockey Tour vylepšit své dosavadní výkony. V nominaci se objevilo hned několik hráčů, kteří se moc často v dresu „nároďáku“ neobjevují. Ti dostali i za cenu potenciálních nevýrazných výkonů příležitost k zisku potřebných zkušenosti a tým si tak mohl vyzkoušet různé možnosti složení sestavy do budoucna.

Nominace se tradičně skládala ze dvou gólmanů, deseti obránců a patnácti útočníků. Do zadních řad byli po dlouhé době povoláni brněnský Daniel Gazda a Libor Hájek z Pardubic, který ještě nedávno hrál za New York Rangers v NHL. Velkým návratem do útoku byl Martin Růžička, útočník Třince je i přes pokročilejší hokejový věk stále velmi platným hráčem a po mnoha letech oblékl dres České republiky. Mezi těmi, kteří na turnaj jeli především sbírat zkušenosti, byli například Jan Bambula z Olomouce, Oscar Flynn z Liberce a litvínovský gólman Šimon Zajíček, jenž se zde dokonce dočkal debutu. „Zvolili jsme cestu, že se podíváme také na další hráče,“ komentuje kouč Radim Rulík změny v nominaci. „Udělali jsme si obrázek o kostře, ale musíme mít i další varianty. Na každé místo v sestavě chceme mít víc alternativ.“ Po trénincích v Praze se tým přesunul do dějiště turnaje, kterým byla Löfbergs Arena v Karlstadu, která jinak se svou kapacitou 8 645 diváků hostí utkání týmu Färjestad BK.

Urputný boj se Švédskem

Začátek úvodního střetnutí proti domácí reprezentaci vyšel národnímu týmu ke spokojenosti českých fanoušků. V osmé minutě tečoval přihrávku od Jakuba Rychlovského Martin Růžička a svůj reprezentační návrat vyšperkoval brankou na 1:0. Ještě do přestávky ovšem soupeři otočili skóre, v čase 17:46 vyrovnal po rychlém brejku Linus Johansson a o minutu a deset vteřin později se ve zmatku v předbrankovém prostoru nejlépe zorientoval Marcus Sylvegård, jenž zvýšil na 2:1. Ve druhé třetině žádný gól nepadl, Švédi sice měli výraznou střeleckou převahu, český tým měl ale v brance jistého Jakuba Málka. Další změna stavu pak nadešla ve třetí části, kdy v čase 45:27 od prvého kruhu pro vhazování pálil přesně za Málkova záda Jacob de la Rose. Počtvrté se síť za Málkem rozvlnila ve dvaapadesáté minutě, kdy soupeř udeřil v přečíslení. Při otočení hry dostal Victor Ejdsell přihrávku na modrou útočnou čáru. Následně dokázal mezi obránci prokličkovat až k naší bráně, kde zamířil nad Málkovu lapačku.

Nepovedená Zajíčkova premiéra

Na sobotní utkání proti Finsku šel mezi tři tyče poprvé litvínovský gólman Šimon Zajíček. Zasahovat musel už po minutě a půl hry, se střelou Borgströma si ale naštěstí poradil. Už ve třetí minutě ale dokázal jiný Fin, Arttu Hyry, dorazit vyražený puk za Zajíčkova záda a soupeř se ujal vedení. Ve čtyřiadvacáté minutě byli obral Joona Luoto české hráče o kotouč, jenž následně poslal na rozjetého Eemila Erholtze, který z dobré palebné pozice zvýšil na 2:0. během devětadvacáté minuty získal svou šikovností puk pro české barvy obránce Radil, který přihrávkou našel Rychlovského. Ten naslepo přihrál kotouč na Jana Kováře, jenž z první skóroval do levého rohu branky a snížil. Finové však o devět minut později opět odskočili na rozdíl dvou branek, když Kaskiho pokus od modré čáry usměrnil za Zajíčkova záda Markus Nurmi. V čase 48:23 využili svěřenci Radima Rulíka přesilovku. Národní tým uzamkl soupeře v útočném pásmu a po úspěšné kombinaci se do střely opřel David Kaše a snížil na 2:3. V padesáté minutě mělo Finsko zpátky dvoubrankové vedení, Zajíčka totiž překvapil ranou od modré čáry z otočky Hannes Björninen. Stav 2:4 už vydržel do konce zápasu.

Výhra na závěr turnaje

Proti Švýcarsku se do branky opět postavil Jakub Málek. Ve čtrnácté minutě musel řešit pokus Badera od modré. Ránu sice vyrazil, v ten moment byl však na správném místě byl Axel Simic, jenž propasíroval puk do branky a zajistil Švýcarům vedení. Ve druhé třetině se národnímu týmu naskytla možnost přesilovky. Oscar Flynn nahrál na modrou Petrovi Zámorskému, který pak přesnou dělovkou prostřelil vše, co mu stálo v cestě. První obrat ve skóre nastal v čase 38:23, kdy po přihrávce Filipa Krále dokázal z mrtvého úhlu poslat puk do sítě Daniel Voženílek. Další změna ve skóre pak nastala ve chvíli, kdy zbývaly pouhé dvě vteřiny do druhé přestávky. Forův odražený puk od Málkových betonů do branky zpětně dorazil Marc Marchon a bylo vyrovnáno. Na začátku třetí dvacetiminutovky dokonali Švýčaři obrat ve skóre, Tyler Moy ve třiačtyřicáté minutě dokázal přesně tečovat střelu Stadlera od modré. Málek se puku sice dotkl, ale stejně doplachtil za jeho záda. V padesáté minutě ukázali Češi svou sílu v přesilovkách a využili i svoji druhou příležitost v zápase. David Kaše pálil na švýcarskou branku, před kterou stál Frick. Ten si nešťastně srazil kotouč do vlastní sítě. Za další dvě minuty šla naše sestava do vedení, tvrdou střelou od modré čáry se nemýlil Libor Hájek a mohl se radovat z první branky v seniorské reprezentaci. První výhru na turnaji pečetil do prázdné klece v padesáté osmé minutě Daniel Voženílek.

Shrnutí

Česká republika nakonec na Švédských hokejových hrách skončila na 3. místě, což je sice nejhorší výsledek v dosavadní reprezentační sezoně, ale jak bylo již napsáno dříve, trenér Radim Rulík zde především zkoušel hráče, kteří se v reprezentaci moc často neobjevují. V celkové tabulce Euro Hockey Tour jsou Češi na druhém místě za Švédskem. Před mistrovstvím světa čekají národní tým ještě České hokejové hry, na kterých bude možnost vylepšit pozici v letošním ročníku EHT.

Autor: Petr Martínek

Pokud se vám tento článek se sportovní tematikou líbil, můžete si u nás přečíst také novinky o nejnovějším ročníku F1 nebo shrnutí finále amerického Super Bowlu.

Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.

Zdroje: onlajny.cz, hokej.cz