Chiefs to opět dokázali. Ovládli nejdelší a nejsledovanější Super Bowl historie

Kansas City Chiefs porazili v prodloužení poměrem 25:22 San Francisco 49ers. V dramatickém finále ligy amerického fotbalu NFL obhájili titul, jako teprve druzí v 21. století. Celkově se radovali počtvrté, ale potřetí za posledních pět let. Novou dynastii opět táhl quarterback Patrick Mahomes, který si kromě trofeje Vince Lombardiho odnesl i cenu pro nejužitečnějšího hráče zápasu. Každoročně nejsledovanější show ve Spojených státech sledoval letos rekordní počet diváků. O poločase vystoupil zpěvák Usher v doprovodu Alicii Keys, Ludacrise či Lila Jona.

Na cestě do osmapadesátého Super Bowlu Chiefs nejprve porazili v zápase o divokou kartu Miami Doplhins 26:7. V divizním kole vyzvali svého velkého rivala poslední let – Buffalo Bills. Kansas City vyhrálo 27:24, ovšem minutu a čtyřicet tři vteřin před koncem neproměnil Tyler Bass (Bills) field goal ze 44 yardů, čímž by utkání vyrovnal. V semifinále na ně čekal Baltimore Ravens – nejlepší tým Americké konference. Na M&T Bank Stadium rozhodla druhá čtvrtina jinak vyrovnaného duelu, kdy nejprve running back Isiah Pacheco položil touchdown a čtyři vteřiny před koncem Harrison Butker proměnil field goal. V druhé půli se domácím nepodařilo srovnat, a tak se Chiefs po roce opět dostali do Super Bowlu. 

To San Francisco zásluhou prvního místa v Národní konferenci nemuselo hrát o divokou kartu, proto jeho prvním soupeřem byli až Green Bay Packers v divizním kole. Nejúspěšnější klub všech dob zase ukázal, že ho není radno podceňovat, Niners otočili vývoj až v posledním dějství po McCaffreyho touchdownu a stejně, jako jejich soupeř ve finále měli štěstí, neboť třiatřiceti yardový kop neproměnil Carlson, tudíž kalifornský celek vyhrál 24:21 a šel dál vyřazovací fázi. V semifinále se střeli s překvapením sezóny – Detroitem Lions, jenž po dlouhých 33 letech navázal na své doposud maximum v NFL. Lions vstoupili do utkání na výbornou, v první čtvrtině dvakrát donesli míč až do koncové zóny a do kabin se šlo za stavu 24:7 pro Motor City, ale druhý poločas již patřil favoritovi. San Francisco otočilo zápas, hodně jim k tomu pomohly i ubráněné drivy Detroitu hrané na čtvrtý down (pozn. redaktora tým rozehraje svůj útok i na 5. pokus, ale riskuje ztrátu, protože pokud se mu nepodaří získat potřebné yardy, tak soupeř začne útočit ze stejného místa). Nakonec vyhráli 34:31 a ve městě nastala skutečná „The Gold Rush“ – tedy „Zlatá horečka“, jak se mužstvu přezdívá.

Americký fenomén

Pro Evropany nepochopitelné, ale největší událostí sportovního roku v USA je finále amerického fotbalu, zvaného Super Bowl. Přímé přenosy jsou nejsledovanějšími pořady americké televizní historie, což se znova potvrdilo, zápas sledoval rekordní počet 123,4 milionů diváků, a alespoň část z něj vidělo 202,4 milionů. Poločasová hudební show propůjčuje stadion těm největším světovým hvězdám, počínaje legendárním vystoupením Michaela Jacksona v roce 1993 a konče letošním programem Ushere Raymonda. Všichni zde vystupují zadarmo, jde totiž o prestiž srovnatelnou snad jen s cenou Grammy. Cena za reklamu v televizním přenosu dosahuje astronomických výšin. Třicetivteřinový spot stál 7 milionů dolarů (165,27 mil. korun), a přesto jsou reklamy vyprodané. Super Bowlem tak za téměř šest desetiletí prošlo už mnoho legendárních reklam, většinou točených pouze na onen večer.

Letos tuto show hostila nejnavštěvovanější metropole světa – Las Vegas. Do Města hříchů se kromě hráčů sjely i slavné celebrity, tušili, že tohle finále by bylo hříchem nesledovat. Ve VIP lóžích na Allegiant Stadium jsme mohli spatřit třeba Lady Gagu, LeBrona Jamese, Gordona Ramsayho, nebo Leonarda DiCapria, ale především Taylor Swift, jejíž přítel Travis Kelce hraje právě za Chiefs. Zpěvaččin vliv na NFL je ohromný, neboť přilákala ke sportu i své fanynky, které by za normálních okolností sport nesledovaly.

Super boj

Zápas byl zároveň střetem dvou hvězd na rozehrávce. Kansas City Chiefs vedený nejlepším quarterbackem současnosti Patrickem Mahomesem a pouze o čtyři roky mladší, zato méně zkušený Brock Purdy kormidloval zase San Francisco 49ers. Právě na těchto mužích v americkém fotbale závisí celá hra.

V první čtvrtině poprvé zahrozil Mahomes, když opět vytáhl ze své pravačky laserově přesnou nahrávku na dvaapadesát yardů vzdáleného Mecole Hardmana, rázem byli Chiefs na 12 yardové linii, ale z následné akce running back Isiah Pacheco neudržel míč v náručí a upustil jej na zem, čehož využil soupeř – tzv. fumble, tím pádem z tohoto nadějného drivu odešli bez bodu, ale San Franciscu se také nepodařilo skórovat.

Ve druhé čtvrtině se už body začaly připisovat. Nejprve Jake Moody proměnil kop na vzdálenost 55 yardů a postaral se o tři body. V tu chvíli šlo o nejdelší úspěšný kop v historii Super Bowlu. Vzápětí pak Christian McCaffrey potvrdil roli nejlepšího running backa sezony a doběhl pro touchdown po překvapivé přihrávce od wide receivera – „chytače“ Jauana Jenningse. Niners tak získali vedení o 10 bodů. To ale nakoplo do té doby trápící se Chiefs. Ještě do poločasu snížil kopem Butker. Pactrick Mahomes byl, kromě již zmíněné dlouhé nahrávky, v prvním poločasu vyvedený z rovnováhy. Hodil interception (pozn. redaktora nahrávka, kterou přímo ze vzduchu zachytí soupeř), k tomu byl dvakrát složen na zem. Spíše se očekávalo, že hlavní kouč Chiefs Andy Reid rozhodí tvrdou obranou mladého Purdyho, to se ale nestalo. Jenomže Mahomes, jak ho všichni známe, se v druhé půle vrátil a rozhodl zápas.

Obrana Kansas City pak začala druhý poločas skvělou prací a třikrát za sebou rychle zastavila soupeře. Naopak na druhé straně Butker přidal druhý úspěšný field goal a to dokonce z 57 yardů, čímž překonal předchozí rekord Moodyho a postaral se o nejdelší kop všech dob. Chiefs pak pomohla velká chyba soupeře ve třetí čtvrtině. Odkop Kansasu totiž speciální tým Niners nezachytil, míč spadl na patu jednoho z hráčů a Chiefs tak zásluhou dalšího fumblu získali míč do svého držení kousek od koncové zóny. Patrick Mahomes toho ihned využil a nahrál na touchdown na Marqueze Valdese-Scantlinga. Jenže San Francisco nepřidalo dodatečný bod z kopu po touchdownu, když extrapoint (pozn. redaktora kop ze vzdálenosti 15 yardů) Moodyho byl zblokován, což se ukázalo jako klíčová situace. Chiefs pak znovu skórovali kopem Butkera, 49ers si vzali vedení zpět dlouhým kopem Moodyho, ale Butker svým čtvrtým úspěšným field goalem zařídil prodloužení. To se hrálo teprve podruhé v historii. V roce 2017 se střetla Atlanta Falcons s New Englandem Patriots a ten zápas vešel do dějin. Tehdy Tom Brady předvedl další ze svých galapředstavení, když Patriots otočili finále z 3:28 na 34:28.

Prodloužení začalo na míči San Francisco a mladý quarterback Purdy byl pod velkým tlakem. Chiefs málem ubránili soupeře na jeho polovině, jenže sudí si všimli faulu obrany, což dostalo 49ers z problémů. McCaffrey pak několika skvělými běhy dostal na dosah koncové zóny, ale obrana Chief touchdown nedovolila a San Francisco tak získalo jen tři body za úspěšný kop Moodyho.

Na řadu přišel Kansas a jeho hvězda Mahomes. Ten znovu potvrdil, proč je už nyní považovaný za jednoho z nejlepších hráčů historie. Přestože se několikrát dostal do problémů, dokázal vždy tlak ustát, že Patrick umí házet to všichni vědí, ale jak dokázal nahrazovat running backy, když byli zrovna bránění a on musel vyrazit po svých sám, tak to udivilo všechny. Tři sekundy před koncem geniálním pasem na touchdown Mecole Hardmanovi pak ukončil tento vypjatý zápas a Chiefs obhájili titul, což se naposledy povedlo New England Patriots před 19 lety.

Tehdy se začala rodit největší dynastie tohoto sportu, vedená trenérem Billem Belichickem a nejlepším hráčem fotbalové historie Tomem Bradym. Získali spolu celkem šest prstenů a fanoušci a odborníci si již teď kladou otázku, kolik si jich navleče parta Andyho Reida pod taktovkou Patricka Mahomese. Naopak 49ers ani na třetí pokus za sebou nedokázali v Super Bowlu uspět (2013, 2020, 2024), sen pro Francisco, tedy zisk trofeje Vince Lombardiho se tak protahuje už na 30 let.

Autor: Kryštof Morong


Kdo je nejúspěšnějším hráčem v historii esportu? To zjistíte v tomto článku.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj: ČTK, sport.cz, livesport.cz, nfl.com

Foto: nfl.com

Příspěvek vytvořen 5

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy