Reportáž: Češi ve Vysočina aréně rozpoutali nezapomenutelné peklo

Poslední dva týdny žila Česká republika biatlonem, jelikož se zde po jedenácti letech pořádalo mistrovství světa. Největší letošní událost ve svém sportu si nenechaly ujít ani ty největší hvězdy jako Johanes Thingnes Bø nebo Julia Simonová. I když počasí biatlonu nepřálo, české pořadatele to nezastavilo a celý světový šampionát se odehrál podle původního plánu. Ačkoli se hojná účast předem očekávala, fanoušci svým počtem opět všechny překvapili.

Během každého biatlonového mistrovství světa odjedou závodníci všechny aktuální disciplíny, k vidění je tu tedy široké spektrum závodů od těch nejstarších (vytrvalostní závod) až po ty nejmladší (smíšená štafeta dvojic). Vše pak směřuje k závěrečnému dni, kdy se nejlepší sportovci a sportovkyně utkají v královské disciplíně – závodě s hromadným startem. Tato soutěž je divácky nejvíce atraktivní, a tak se předpokládalo, že návštěvnost bude vysoká.

První závod začínal ve 14:15, bylo však dobré být na místě alespoň o hodinu až dvě dříve. Před vchodem do areálu byla postavena ,,biatlonová vesnička“, kde se prodával merch (reklamní předměty, pozn. red.) jak českých sportovců, tak oficiální biatlonové soutěže. Dále zde bylo k zakoupení různé občerstvení, kterého byl skutečně dostatek. Hned ze začátku bylo vidět, že areál bude zaplněný k prasknutí a že popularita biatlonu v České republice se stále drží na vysoké úrovni. Po celé vesničce chodili organizátoři, kteří nabízeli například vlaječky nebo nálepky s českou tematikou. Biatlonové mistrovství světa posloužilo také charitativním projektům, přes celé dva týdny se totiž vybíraly prostředky pro Nadaci Leontinka. Dárci na oplátku dostali oficiální čelenku, kterou využívá i česká biatlonová reprezentace.

Po vstupu do samotné Vysočina arény jsem ihned pocítil nevšední atmosféru. Centrum areálu se skládá z několika tribun, které byly již hodinu před závodem z velké části zaplněné. Mezi fanoušky byly všechny možné národnosti – nejvíce jsem si všímal Francouzů, Norů a Němců – celému areálu však jednoznačně dominovali fanoušci z České republiky. Už dvě hodiny před prvním závodem se mohli fandící bavit doprovodným programem, který měli na starosti dva komičtí moderátoři. Ti se snažili publikum rozhýbat, roztančit i rozezpívat. Součástí doprovodného programu byly také kvízy, těsně před zahájením prvního závodu pak vystoupil zpěvák Ivan Mládek.

Více než Mládkovi se však většina fanoušků věnovala závodnicím, které se tou dobou začínaly rozcvičovat. První opravdový aplaus přišel, když se na trati objevila Markéta Davidová. Poslední minuty do startu patřily představování jednotlivých biatlonistek. Všechny si závěr mistrovství užívaly, což projevovaly například úsměvem nebo zamáváním divákům. Fantastická atmosféra poté nastala, když do závodu zbývalo posledních třicet vteřin. Celá aréna ztichla a byl slyšet pouze odpočet. Jakmile však rozhodčí vystřelil ze startovací pistole, v aréně vypuklo hlasité šílenství. Samotný závod byl pro mě velice zajímavý, jelikož probíhal tak, že dokud byly závodnice na trati, bylo na tribunách relativní ticho a lidé poslouchali komentátora. Jakmile však fanoušci viděli přijíždět první biatlonistky, spustil se obrovský hluk a fandění všeho druhu, které bylo ještě umocněné tím, když česká biatlonistka trefila na střelnici přesnou ránu. Do cíle nakonec dojela jako první Francouzka Justine Braisaz-Bouchet, na druhém místě se umístila Italka Lissa Vittozzi a třetí dojela další Francouzka Lou Jeanmonnot. Davidová se umístila sice až na patnáctém místě, nic ale nepřekáželo tomu, aby za aplausu celých tribun poděkovala fanouškům za celé mistrovství: ,,Moc fanouškům děkujeme za celých čtrnáct dní, že nás podporovali. A doufám, že se uvidíme příští rok,“ líčila v cíli česká jednička.

Medailového ceremoniálu se poté účastnil také prezident České republiky Petr Pavel, který předával hlavní ceny: „Neuvěřitelná atmosféra! A jasný důkaz, že je lepší se setkávat u toho, co nás spojuje než se hádat o tom, co nás rozděluje! Blahopřeji všem k vynikajícímu šampionátu. Byl jsem takto na biatlonu poprvé, ale určitě ne naposled,“ hodnotil svou návštěvu.

Mezi závody žen a mužů byla více než dvouhodinová pauza. V té se opět chopili slova moderátoři a bavili diváky, kteří nyní mohli ze svých míst odejít a dojít si například pro občerstvení. Po nějaké době se znovu objevila Davidová, která se šla vyfotit se svými fanoušky. To už se pomalu začali rozcvičovat muži a diváci nejvíce zpozorněli, když uviděli Michala Krčmáře, Tomáše Mikysku nebo světovou jedničku Johannese Thingnese Bø. Těsně před zahájením posledního závodu měli organizátoři ještě jedno překvapení. Vše začalo videem, které ukazovala vojáky z nedaleké vojenské stanice v Čáslavi. Jakmile video skončilo, objevily se nad Vysočina arénou stíhačky armády České republiky a dvakrát nad ní přeletěly. Poté už se opakovala podobná situace jako u závodu biatlonistek. Závod vyhrál světový král biatlonu Nor Johannes Thingnes Bø, který divákům poděkoval speciální oslavou před cílovou čárou. Na druhém místě skončil k překvapení všech Lotyš Andrejs Rastorgujevs, na třetím místě se umístil Francouz Quentin Fillon Maillet. Čechům se moc nedařilo, Krčmář skončil na čtyřiadvacátém, Mikyska na šestadvacátém místě. Oba se však se svými fanoušky při průjezdu cílovou rovinkou rozloučili, Mikyska dokonce před tribunami vysekl poklonu: „Trošku jsem si to chystal, ta atmosféra tady byla neskutečná, chtěl jsem všem aspoň trochu poděkovat.“

Závěrečného medailového ceremoniálu se zúčastnil předseda senátu Miloš Vystrčil, a také prezident mezinárodní biatlonové federace Olle Dahlin, který děkoval českému nejvyššímu představiteli v biatlonu Jiřímu Hamzovi. Ohlásil se také počet diváků za celé mistrovství světa – jednalo se o neuvěřitelných 210 000 diváků, čímž byl stanoven nový světový rekord. Poslední tečkou za uplynulým světovým šampionátem bylo symbolické předání vlajky Švýcarsku, které bude mistrovství světa hostit v příštím roce. V nadcházející sezoně se do České republiky biatlon vrátí v podobě závodů světového poháru, takže všichni, kteří chtějí zažít tuto úžasnou atmosféru, budou mít brzy opět šanci.

Autor: Adam Kučatý


Pokud byste si chtěli přiblížit atmosféru nějaké další světově významné sportovní akce, nabízíme vám například shrnutí nedávného finále amerického Super Bowlu.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroje: sport.ceskatelevize.cz, isport.blesk.cz Foto: www.biathlonnmnm.cz/foto, ceskenoviny.cz/foto
Příspěvek vytvořen 30

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy