Vzpomínka na pana fotbalistu Josefa Šurala

David Kubatík

Ačkoliv se Vám snažíme přinášet pouze dobré zprávy, čas od času se stane, že musíme sáhnout i k těm méně dobrým či špatným.  A tragická smrt Josefa Šurala mezi ně rozhodně patří. V tomto článku se pokusím shrnout jeho kariéru a také obrovskou vlnu solidarity, která se neprodleně po ohlášení jeho úmrtí zvedla.

Začátky a česká liga

Josef se narodil dne 30. května roku 1990 v Hustopečích. S fotbalem začal již v pěti letech v nedalekých Šakvicích. Již po jedné sezóně odtud ale odešel do mládežnického týmu klubu FC Boby Brno, což položilo základ jeho budoucí úspěšné kariéry.

V roce 2008 se propracoval do brněnského A-týmu. Svůj prvoligový debut prožil v šestém kole proti pražské Spartě, když v jednasedmdesáté minutě vystřídal Marka Střeštíka. Zápas tehdy skončil 0:2. Poprvé skóroval o dva týdny později proti týmu SK Kladno (2:0). Celkově Josef v brněnských barvách vydržel tři sezony, během nichž odehrál třicet sedm zápasů a nastřílel dvě branky.

Po konci sezony 2010/2011 přestoupil do týmu FC Slovan Liberec, kde strávil následujících pět soutěžních ročníků a nakoukl tam i do evropských pohárů. Hned v první sezoně strávené pod Nisou dokázal vstřelit tři branky a pomoci tak svému novému týmu k titulu v české lize. Navíc, díky svému gólu “nůžkami“ v zápase proti Českým Budějovicím, vyhrál anketu České televize o nejkrásnější gól roku.

V sezoně 2013/2014 si s Libercem zahrál i základní skupinu Evropské ligy UEFA. Šural nejdříve vstřelil branku portugalskému týmu Estoril Praia a Liberec zvítězil 2:1. Potom se prosadil i v odvetě na portugalské půdě, kde znovu vystřihl své “nůžky“ a přispěl k vítězství, znovu v poměru 2:1. Český tým nakonec ze základní skupiny postoupil. V následném šestnáctifinále s nizozemským AZ Alkmaar už ale Severočeši padli.

V  sezoně 2014/2015 skóroval Šural v odvetě druhého předkola proti týmu MFK Košice. Liberec tak i díky němu postoupil dál po výsledcích 1:0 a 3:0. Trefil se i v třetím předkole proti rumunskému týmu Astra Giurgiu. Se kterým však klub z Podještědí vypadl po výsledcích 0:3 a 2:3.

V téže sezoně se Šural blýskl hattrickem proti ostravskému Baníku. Liberec tehdy vyhrál 6:0 a jednalo se o nejvyšší liberecké vítězství v nejvyšší české soutěži. I tato výhra nakonec dopomohla libereckému týmu k záchraně nejvyšší české ligy. Když se podještědským nedařilo v lize, klaplo jim to alespoň v poháru. V něm se postupně prokousali přes Znojmo, Třinec a Teplice do finále, kde se postavili svému regionálnímu rivalovi z Jablonce.  Zápas skončil 1:1 a rozhodovaly penalty. Josef Šural nakonec vstřelil tu rozhodující a mohl se se zbytkem svého týmu radovat z napravení nelichotivé dvanácté pozice v lize.

V lednu 2016 potom hráč vyslyšel volání pražské Sparty a s Podještědím se rozloučil. Za Liberec odehrál celkově sto třináct zápasů a do branek svých soupeřů nasázel třicet gólů.

Po podpisu v pražském klubu se však Josef nemohl zúčastnit úspěšného tažení Letenských Evropskou ligou, protože už předtím nastoupil do podzimní části soutěže v libereckém dresu. V závěru sezony se navíc zranil a na delší dobu byl tak mimo hru. V dalších dvou ročnících odehrál Šural za Spartu padesát dva zápasů a skóroval cekem osmnáctkrát. Celkově se minulý rok trefil za Spartu devětkrát a stal se nejlepším střelcem týmu. Díky tomu si také před začátkem aktuálního ročníku 2018/2019 vysloužil od trenéra Pavla Hapala kapitánskou pásku. Na podzim nastoupil k patnácti zápasům a na své střelecké konto si připsal tři přesné zásahy. V průběhu sezony byl ale ze sestavy vytlačen Ghaňanem Benjaminem Tettehem a rozhodl se k odchodu. Jeho novým působištěm se tak stal tehdejší čtrnáctý tým turecké ligy – Alanyaspor.

Reprezentace                                        

Josef si během svého ne moc dlouhého života zahrál i za českou reprezentaci. Svůj první zápas v dresu s českým lvíčkem na prsou si odbyl v roce 2019 v přátelském zápase proti Kanadě. Na trávník se dostal v sedmdesáté čtvrté minutě, když vystřídal odstoupivšího Michala Kadlece. Zápas tehdy skončil vítězstvím naší reprezentace v poměru 2:0. Šural zasáhl i do čtyř kvalifikačních zápasů českého týmu o EURO 2016. A dokázal se také gólově prosadit. V posledním zápase v Amsterdamu se trefil do nizozemské sítě a zvýšil na 0:2. Nervy drásající mač nakonec skončil výsledkem 2:3 a rozhodl tak o tom, že si česká fotbalová reprezentace vydobyla postup na evropský šampionát, který se konal ve Francii. Na samotném turnaji však český tým příliš nezazářil a po prohře 0:1 se Španělskem, remíze 2:2 s Chorvatskem a další porážce 0:2 s Tureckem turnaj opustil již po základní skupině.

Dohromady odehrál Josef Šural v české seniorské reprezentaci dvacet zápasů a prezentoval se jedním přesným zásahem.

Tragické Turecko

Po přestupu z pražské Sparty do tureckého Alanyasporu se z Josefova pohledu začalo všechno pomalu zhoršovat. Zasáhl do pouhých jedenácti zápasů, do většiny z nich navíc jen v pár posledních minutách. Gól vstřelil také pouze jeden.

Svůj poslední zápas v kariéře i v životě strávil na lavičce, odkud přihlížel remíze jeho týmu na hřišti Kayserisporu. Po zápase si on a dalších šest spoluhráčů objednalo na cestu domů soukromý minibus. A potom to přišlo. Jeden z řidičů spal a ten druhý, který zrovna seděl za volantem, usnul také. Po následné havárii bylo šest Šuralových spoluhráčů zraněno. Josef ale doplatil na to, že zrovna nebyl připoután. Byl těžce zraněn, a i přes rychlý převoz do nemocnice Anadolu Medical Center svým zraněním podlehl.  Bylo mu 28 let.

Následné reakce

Asi nejlépe zareagoval sám turecký klub Alanyaspor. „Klub se rozhodl pokračovat v plnění svých smluvních povinností vůči tragicky zesnulému Josefu Šuralovi a do budoucna finančně zajistí rodinu reprezentačního útočníka,“ uvedla na svém facebookovém profilu Česká asociace fotbalových hráčů s odkazem na informace od turecké hráčské asociace. Šural po sobě nechal manželku a dvě dcery, z nichž jedné je pět let a druhé tři měsíce.

Turecký klub navíc z pietních důvodů vyřadil číslo 90, které nosil na dresu.

Při následných kondolencích se navíc spojili i fanoušci všech různých týmů. Například v Turecku, kde je rivalita mezi příznivci více než obrovská, psali fanoušci pod status o Šuralově úmrtí komentáře, kde nejprve napsali, kterému týmu fandí, aby vzápětí pozůstalým po českém záložníkovi vyjádřili upřímnou soustrast s tím, že jde rivalita v tuto chvíli stranou. Fanoušek Tahsin například napsal: „Odpočívej s Alláhem, jako fanda Trabzonsporu jsem s vámi. Kéž Alláh dodá trpělivost vám i jeho rodině.“

Pietní místo věnované Šuralovi vzniklo i na pražské Letné, kam svůj červenobílý věnec přinesli i fanoušci Slávie. „Rivalita stranou, obrovská tragédie. Odpočívej v pokoji. Soustrast pozůstalým,“ napsal na Twitter majitel Slávie Jaroslav Tvrdík.

Další pietní místo vzniklo i u libereckého stadionu U Nisy, kde Šural strávil nemalou část své kariéry.

Josefova smrt také vyvolala vlnu soustrasti na sociálních sítích. Pozůstalým kondolovali např. Petr Čech, Iker Casillas nebo katalánský velkoklub FC Barcelona.

ČEST TVOJÍ PAMÁTCE, JOSEFE. ODPOČÍVEJ V POKOJI!