Nové slovenské investigativní centrum ponese jméno Jána Kuciaka

Slovenský investigativní reportér, novinář a vysokoškolský pedagog Ján Kuciak byl loni v únoru zavražděn i se svou partnerkou Martinou. Vyšetřování sice stále probíhá, ale necelý rok po vraždě vzniklo na jeho počest první slovenské centrum investigativní žurnalistiky, které ponese právě Jánovo jméno. Slovenští novináři se tak snaží, aby odkaz mladého novináře žil dál.

Pavla Holcová a Arpád Soltész

Investigativní centrum Jána Kuciaka“ (ICJK) je občanské sdružení, které vzniklo po vzoru toho českého. Za vznikem stojí skupina několika slovenských žurnalistů. Jako rádkyně se do projektu zapojila i Pavla Holcová, ředitelka a zakladatelka českého investigativního centra, která s Kuciakem spolupracovala na několika případech.

Centrum ponese jméno zavražděného investigativního novináře Jána Kuciaka, z části jako nositel jeho odkazu a z části i proto, že slovenské centrum bylo jeho snem. „Před pár lety jsme s Jánem Kuciakem šli večer Bratislavou a já se ho zeptala, jestli by nechtěl založit na Slovensku podobné centrum, jako je Investigace.cz. Přiznal se mi, že je to jeho sen, ale že zatím necítí, že by na to měl dost zkušeností,“ řekla Holcová.

V listopadu minulého roku centrum podepsalo smlouvu o spolupráci s mezinárodní novinářskou organizací „Organized Crime And Corruption Reporting Project“ (OCCRP), které se zabývá odhalováním zločinu ve více než třiceti zemích. Do projektu se může zapojit téměř každý. ICJK bude pracovat i na vlastních tématech a výsledky bude zveřejňovat na webu, který bude zadarmo nejen pro novináře, ale také pro širokou veřejnost.

Členem dozorčí rady bude navíc i Kuciakův bratr Jozef. „Preto som veľmi rád, že ICJK bude pokračovať v Jankovej práci a odhaľovať kauzy s medzinárodným presahom, ktoré môžu byť zásadné. Je ľúto, že Janko sa toho nedočkal, bojoval za spoluprácu novinárov a veľmi by ho to tešilo,“ uvedl novinářův bratr.

Autor: Helena Večerková


Uctít něčí památku, aby dostatečně vystihla něčí osobnost, není snadné. Přečtěte si o dvou vdovách, které se kvůli tomu chystají na Everest.


Zdroj: aktuality.sk, icjk.sk, zpravy.aktualne.cz
Foto: aktuality.sk

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy