Elon Musk představil nové projekty Tesly

Americká společnost Tesla, která prorazila obří díru do automobilového průmyslu svými elektrickými inteligentními vozy, pořádala v pondělí konferenci pro investory. Cílem bylo přitáhnout nové zájemce, kteří by vložili peníze do projektů společnosti. CEO Tesly Elon Musk odhalil plány do velmi blízké budoucnosti a ukázal, že na poli elektromobility má firma stále silnější pozici. Přečtěte si stručné shrnutí toho, co by vás mohlo a mělo z této konference zaujmout.

Autonomie páté úrovně už v roce 2020

Samořídící neboli autonomní vozidla se dělí do pěti kategorií podle toho, jak samostatná umí v provozu být. Současné Tesly jsou schopné udržovat vozidlo v jízdních pruzích, v bezpečné vzdálenosti od následovaného vozidla a na vyžádání umí samostatně jízdní pruhy měnit, to odpovídá třetí úrovni. Už příští rok by Tesla měla být o dvě úrovně dál a funkce lidského řidiče by měla z auta úplně zmizet. Vozidlo by mělo být schopné rozpoznávat veškeré dění na vozovce a reagovat na jakékoliv situace. To vše je možné díky novému procesoru, který pro Teslu vyvinul Samsung. Rozpoznávací software poběží ve dvou relacích nezávisle na sobě, což by mělo výrazně minimalizovat šanci jakékoliv chyby. Zdá se, že hudba budoucnosti je mnohem hlasitější, než jsme si možná mysleli.

Robotaxíky

V návaznosti na plnohodnotnou autonomii mluvil Musk také o konceptu robotaxíků. Plně autonomní auta by vozila zákazníky bez potřeby řidiče. Elon Musk tvrdí, že již za rok a pár měsíců by měl ve Spojených státech jezdit až jeden milion vozidel poskytujících tuto službu, a to za deset procent ceny konvenčních taxislužeb jako Uber nebo Lyft. Ušetřit lze na palivu (Tesla žádné nepotřebuje) a také na zaměstnancích (auta se řídí sama a údržba softwaru je prováděna přes internet).

Kritika odborníků 

Opatrně s jásáním. Elon Musk je velký vizionář, avšak v cestě mu stojí mnoho překážek. Ať už byrokratických nebo také finančních. Mnoho odborníků na dopravní legislativu totiž už teď říká, že právní systém není schopný do sebe tak rychle zapracovat veškerou problematiku ohledně samoříditelných aut. Stále není například zcela jasné, kdo nese za provoz těchto vozidel zodpovědnost.

Pochyby jsou také na straně samotné Tesly, která měla už dříve problémy s dodržením stanovených cílů ve výrobě elektroaut. Každopádně se zdá, že má nakročeno dobrým směrem a určitě má kapacitu na to dodržet své sliby. Takže pokud vše půjde podle předpovědí Elona Muska, příští rok se máme na co těšit.

Autor: Jakub Jílek


Nové technologie jsou všude kolem nás. Četli jste už o té, která nám umožní identifikovat se pomocí bankovního přístupu? Pokud ne, stačí jedno kliknutí.


Zdroj: tesla.com

Příspěvek vytvořen 44

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy