CZestování: Kam vyrazit do přírody v okolí Olomouce?

Olomouc sama o sobě nabízí mnoho krásných míst, jejichž výčet by zabral dlouhý seznam. Krásně je i okolí  krajského města.  My se dnes zaměříme na místa mimo hanáckou metropoli, zkrátka kam utéct z městského ruchu. Snad vás můj výčet inspiruje k navštívení nějakého místa a že je z čeho vybírat. Ať už se vydáte na kteroukoliv světovou stranu, neuděláte špatně. Tak pojďme na to.


Terezské údolí

Zhruba 20 kilometrů západně od Olomouce se rozléhá přírodní rezervace Terezské údolí mezi obcí Laškov a Náměšť na Hané. Své jméno dostala údajně podle dívky Terezky, která měla být nespravedlivě vězněna v tvrzi v Náměšti na Hané. Přírodní rezervací byla vyhlášena roku 2006 a její rozloha činí 85,9 hektarů. Přímo středem údolí vede naučná stezka. Ta začíná na okraji Náměště na Hané u bývalého koupaliště. Zpočátku je stezka vedena lesem, ale postupně stín vysokých stromů mizí a člověk se najednou ocitne na krásné rozkvetlé louce. To vše vede okolo říčky Šumice s 12 zastaveními, které vám přiblíží historii území a biotop celého údolí. Vydat se dá ovšem i mimo naučnou stezku. Zaparkovat auto se dá například na plácku u silnice vedoucí z Náměště na Hané do Olbramic, který je skvělým výchozím bodem ke krásným lesním procházkám.

Přírodní rezervace Království

Mezi obcemi Krčmaň, Grygov a Brodek u Přerova najdeme 10 kilometrů jižně od Olomouce les Království s bohatou historií a faunou. První dochované záznamy o nabytí lesního majetku jsou kolem roku 1267, kdy král Přemysl Otakar II. daroval městu pozemky s lesem u Grygova. A právě odtud pochází název lesa Království. Dominantou celého území je Královský dub, který toho už hodně pamatuje. Však aby ne, když na tom samém místě stojí už přes 460 let. Najdeme ho na kraji lesa v blízkosti železniční tratě Olomouc – Přerov. Mezi Olomoučany je místo oblíbené hlavně na jaře, kdy tady roste a celým lesem voní medvědí česnek, hojně užívaný v gastronomii. Atypicky je koncipovaná hlavní cesta, která má tvar čtverce. Nicméně jsou zde i cestičky vedoucí z hlavní cesty, po kterých se dá jak projít pěšky, tak i projet na kole. Zatímco z jedné strany je les ohraničen vlakovou tratí, ze strany druhé meandruje na hranici území náhon řeky Moravy.

Hejčínské louky a Poděbrady

Z tohoto výčtu míst jsou tato dvě místa Olomouci nejblíže a na území CHKO Litovelské Pomoraví. Na severu města je od roku 2011 k dispozici 3,3 kilometrů dlouhá in-line stezka s asfaltovým povrchem, na které míří rádi obyvatelé Olomouce za aktivním odpočinkem. Stezka vede zčásti mezi ovocnými sady a v letních měsících bývá v některých sadech k dispozici i samosběr jablek a třešní. Ale pozor. Na jednom z okrajů stezky je střelnice, tak abyste se případně nelekli. Po části stezky Litovelské luhy se z okruhu dostane přes louku k velmi oblíbenému přírodnímu koupališti Poděbrady, známé mezi obyvateli Olomouce též jako „Poděsy “ či „Geby“. Jde o zatopenou pískovnu nabízející osvěžení v horkých letních dnech, a když pořádně mrzne, tak i bruslení na zamrzlé hladině. Místo je vyhledávané i mezi rybáři. Někteří najdou sem tam pořádné úlovky, nejčastěji v podobě obřích sumců. Nejblíže od stezky je hlavní pláž s terasou nabízející občerstvení a půjčovnou kánoí, raftů či paddleboardů. Na severní časti Poděbrad je pláž určená pro nudisty. Pohodlně se člověk dostane na Poděbrady i olomouckou MHD. Na okraji zde na znamení staví 2 autobusové linky projíždějící blízko historickému jádru Olomouce.


Svatý Kopeček u Olomouce

Ač je tento výčet věnován přírodě, nezmínit baziliku na Svatém Kopečku, výchozí bod výletů, by nešlo. Celým názvem Bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém kopečku. Je dominantou celé oblasti, která je viditelná desítky kilometrů daleko. Postavena byla v letech 1669–1679 a kompletně dostavěna roku 1721. Celá stavba byla povýšena na baziliku po návštěvě papeže Jana Pavla II. roku 1995. Interiér nedávno prošel rekonstrukcí, při které bylo do baziliky vráceno Věčné světlo symbolizující neustálou přítomnost Boha ve svatostánku. Dalším velkým lákadlem Svatého Kopečku je Zoologická zahrada s rozlohou 43 hektarů, která byla otevřena roku 1956 a může se pyšnit hned několika chovatelskými úspěchy. Mezi největší se řadí chov antilop oryxů jihoafrických a jako jediná ZOO v České republice množí lva berberského. Krásný výhled do okolí poskytne rozhledna a blízko zvířatům se mohou návštěvníci ocitnout díky Safari, která je rozdělena na 3 části s tím, že do budoucna se plánují další 2 etapy.


Mladečské jeskyně a Přírodní rezervace Třesín

Zhruba 22 kilometrů od Olomouce se nachází zprvu nenápadná vesnička Mladeč. Hned za ní se však nalézá přírodní klenot. Již přes 100 let mohou milovníci jeskyní a krápníkových útvarů obdivovat krásu Mladečských jeskyní. Ty byly prvním návštěvníkům zpřístupněny poprvé roku 1921 a nabízí 380 metrů dlouhý prohlídkový okruh. Bylo zde zaznamenáno i mnoho objevů hlavně z období pravěku, a to ať už kostry pravěkých lidí, nebo zvířat. Například kostra medvěda jeskynního. Tyto ostatky byly nalezeny v 19. století při počátku těžby vápence. Kdo nemá rád jeskyně, či by si chtěl prodloužit výlet, může zamířit do lesů přírodní památky Třesín, skrz který vede stejnojmenná naučná stezka. Převážně smíšený les ukrývá i takzvaný Čertův most, který je dle pověsti dílem čerta. Ten pomohl vyhrát sázku jednomu ze dvou sousedů, který tvrdil, že sám stihne postavit most za 24 hodin. Pravdou je však to, že dvě skaliska spojili kamenným mostem Lichtenštejnové při krajinářských úpravách vrchu Třesín v 19. století.

Autor: Petr Martínek


Spoustu krásných naučných stezek najdeme po celé republice. V našich článcích jsme vám představili například Hněvošický háj na Opavsku nebo naučnou stezku v Ostravě-Hrabové.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj, foto: Petr Martínek, olomouckadrbna.cz, naucne-stezky.cz