Cestování na vlastní pěst? Není třeba se bát!

Objevování tajuplných neznámých krajin, vůně cizího velkoměsta nebo ticho krajiny, do které člověk ještě nezasáhl, ochutnávání nového jídla z exotické kuchyně a poznávání kultur a zvyků, které se od těch našich liší. To vše, a ještě více můžete zažívat při cestování. Není tedy divu, že je oblíbenou aktivitou mnohých z nás. Možná vám ale občas lidé lezou na nervy, neumíte se s nimi dohodnout, co byste chtěli navštívit, nebo prostě jen potřebujete čas na to vyčistit si hlavu. Ve mně se mísilo vše zmíněné, a proto jsem se na začátku února rozhodla podniknout svůj první sólo výlet na západ Evropy.  

Moje zkušenost

Prvotním popudem někam jet, bylo to, že jsem minulý rok vyhrála soutěž od Discover EU, o které psala článek i moje kamarádka Ema. Ve zkratce jde o to, že vám Evropská unie poskytne lístek na jízdu vlakem zdarma za podmínek – cesty musíte uskutečnit v rámci jednoho měsíce a dohromady musí trvat maximálně sedm dní. Původně jsem chtěla jízdenku už využít minulé léto, ale abych byla upřímná, nakonec jsem dostala strach. Neměla jsem s cestováním ještě takové zkušenosti a nedovedla jsem si představit jet někam na vlastní pěst. Po několika výletech už jsem se ale tento rok cítila ostřílenější a zkušenější a řekla si, že by byla škoda nechat si takovou příležitost proklouznout mezi prsty. 

V první polovině ledna jsem se tedy rozhodla, že se po ukončení zkouškového období někam vydám. Plán byl takový, že bych zkoušky měla stihnout do konce ledna a na začátek února jsem už objednávala hotely. Cestovatelské cíle jsem měla víceméně promyšlené, snovou destinací pro mě byla již od dětství Paříž a v posledních letech se jí stal i Amsterdam. K těmto dvěma městům jsem se rozhodla přidat další dvě, Berlín a Brusel, a celý výlet začal pomalu nějak vypadat a dostávat jasnější obrysy.  

Kam vlastně jet?

Při výběru destinace je důležité vzít v potaz, co vás baví a kde se cítíte komfortně. Cestování o samotě nemusí být vždy jednoduché a je tedy příhodné jet někam, kde se budete cítit dobře. Dále je také moudré mít na paměti to, že budete sami, určitě tedy nedoporučuji jezdit někam do divočiny, nebo na hory, kde by vám v případě úrazu neměl kdo pomoci. Zhodnocení svých zkušenosti a dovednosti je tedy klíčové. Já se například lépe orientuji ve městě a cítím se lépe mezi lidmi, proto jsem také zvolila velkoměsta. Osobně bych na základě vlastní zkušenosti doporučila města jako Kodaň, Berlín, Amsterdam, Řím, Vídeň nebo Paříž.

Hotely? Booking.

Dalším důležitým krokem je objednat si hotel. Já používám Booking, kde jsou ubytování ověřená a důvěryhodná. Na své cestě jsem spala v hostelech, většinou v ženských pokojích, a musím říct, že to byla velmi dobrá zkušenost. Většinou jsem se se svými spolubydlícími ani nepotkala. Doporučuji i stránku Airbnb, tady se ale většinou pohybují ubytování ve vyšší cenové relaci. Nově jsem objevila ještě aplikaci Agoda, ve které můžete najít hotely levněji než standardně na Bookingu. Pokud byste byli opravdu odvážní, zajímavá je aplikace Couchsurfing, díky které můžete zdarma přespat na gauči u hostitele, kterého si vyberete. Jednoduše si založíte profil a pak hledáte v destinaci vaší volby. Celý tento nápad je založen na tom, že můžete poznat spoustu lidí z celého světa a vytvořit tak nová přátelství.  

Plánování aktivit

Na plánování aktivit při samotném výletu jsem používala aplikaci Wanderlog a byla to opravdu velká úspora času. Po přihlášení si zde vytvoříte složku s výletem, do které si poté přidáváte různé destinace a místa, na která byste se chtěli podívat. Samotná aplikace vám nabízí různá doporučení, co vidět, restaurace, kde se dobře a levně najíte, nebo muzea a výstavy. Mou oblíbenou funkcí byla možnost zobrazit si všechny místa graficky na mapě, kde můžete vidět, co je v jaké vzdálenosti od čeho. Staženou jsem měla i aplikaci GetYourGuide, přes kterou si většinou kupuji různé prohlídky po městě, nebo v tomto případě jízdu lodí po amsterdamském kanále.  

Seznamujte se, ale ne na úkor bezpečnosti

Dále můžu říct, že je skvělé seznamovat se s místními lidmi a navazovat nové kontakty. Za tímto účelem je právě dobré bydlet v hostelech, které jsou uzpůsobeny pro mladé lidi a studenty. Ve velkých městech se jich většinou nachází hned několik. Tyto hostely nabízí speciální večerní programy a různé aktivity, aby se mezi sebou lidé seznámili. Jedním z nich byl i můj hostel v Amterdamu ClinkNOORD 

Stále je však důležité myslet v první řadě na svou bezpečnost. Pokud se rozhodnete cestovat na vlastní pěst, platí to dvojnásob. Myslím, že je vhodné mít s sebou nějaký obranný prostředek, třeba pepřový sprej, se kterým dokážete bránit potenciálnímu nebezpečí. Hlavní je však informovat se o destinaci, kam jedete, dopředu a vyhýbat se místům, která by mohla být riziková. V jednom z těchto míst jsem se ocitla právě v Bruselu a musím uznat, že to nebyl zrovna příjemný zážitek. Měla jsem však to štěstí, že se nic nestalo. 

Závěrečné zamyšlení

Na závěr bych chtěla dodat, že nejdůležitější je překonat obavy a bariéry, které si utváříme sami v sobě. Vystoupení z naší komfortní zóny většinou není jednoduché a příjemné, ale je to to, co nás učí a posouvá vpřed. Obavy, které před cestou můžeme mít, nemusí být vždy oprávněné a hlavně se vše dá vyřešit. Většina problémů, které nás při cestování mohou potkat, jde vykomunikovat a napravit. Pokud máte obavy z pocitu samoty a smutku, musím se přiznat, že ty se mi při cestování vyhnuly obloukem. Naopak bylo skvělé a osvobozující být se svými myšlenkami a brázdit uličky Paříže. Měla jsem spoustu času na to znovu si uspořádat priority a rozhodnout se, jak bych chtěla v životě pokračovat dál. Takže ze své zkušenosti mohu cestování o samotě doporučit všemi deseti.

Autor: Vendy Rojčíková


Znáte další cestovatelský projekt Amazing Places? Přečtěte si rozhovor s jeho zakladatelem Petrem Kotíkem.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Foto: Vendy Rojčíková

Příspěvek vytvořen 17

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy