CZestování: V Opočně se ukrývá zámecká romantika i sbírka zbraní

Východní Čechy jsou doslova pohádkové, v malebné přírodě se tu nachází hned několik z nejkrásnějších českých zámků. My se dnes vydáme na renesanční zámek Opočno, který hraje červenou barvou, obíhají ho arkády a kolem něj se rozprostírá park s jezírky a vzácnými rostlinami. Pokud si chcete během léta připadat jako vznešené panstvo, s výletem do Opočna nemůžete udělat chybu.

Státní zámek Opočno leží asi třicet kilometrů východně od Hradce Králové a pohodlně se sem tedy dostanete vlakem i autobusem. Pokud se ale rozhodnete přijet autem, můžete zadarmo zaparkovat přímo na hlavním Kupkově náměstí v Opočně. Samotné městečko stojí také za krátkou návštěvu. Právě od Kupkova náměstí k zámku se projděte po staré Zámecké ulici. Všímejte si malebných domků, z nichž většina slouží jako kavárny nebo restaurace.

Na konci Zámecké ulice už vás bude čekat vstup do opočenského zámku, který je rozhodně dominantou města. Z tohoto pohledu zámek nevypadá nejlépe, ale nenechte se zmást. Až vstoupíte na vnitřní nádvoří, obklopí vás nekonečné arkády a červeně zdobené stěny mohutné a vysoké zámecké budovy. Z nádvoří pak vedou kamenné schody obklopené sochami jelenů do zámeckého parku.

Opočenský park je jednou z největších zámeckých zahrad v České republice. Je ve stylu anglických zahrad, což znamená trochu divokou přírodu s dalekými výhledy, romantickými jezírky s mosty a drobnými stavbami. Při procházce parkem v Opočně nesmíte také rozhodně vynechat mnohé z vyhlídek, ze kterých uvidíte zámek a okolní zahrady jako na dlani.

Zdejší zámek si ale ani zdaleka neužijete pouze pro místní romantický divoký park. Zámecké interiéry a sbírky jsou také jedny z největších v Česku. Prohlídka zámku ostatně začíná exponáty z Afriky a Ameriky, které ze svých cest přivezl bývalý zámecký majitel Josef II. Colloredo-Mannsfeld na počátku dvacátého století. Během zbytku prohlídky pak určitě odhalíte něco pro každého z vás, od dědečka až po malou princeznu.

Samotné zámecké interiéry jsou pohádkové, zdobené a skvěle dochované. Právě proto se tu v minulosti natáčelo hned několik pohádek včetně filmové Babičky. Pokud od zámku očekáváte zdobené lustry, velké obrazy, barevné tapety nebo nádherný nábytek, Opočno vás nezklame.

Konec prohlídky zase potěší milovníky zbraní a lovectví. Na Opočně totiž najdete druhou největší zámeckou sbírku zbraní, exponátů tu na vás čeká více než dva tisíce. Kromě klasických pušek a pistolí mají na Opočně i o něco kurióznější exponáty, například pás cudnosti nebo buben na přivolávání deště.

Cena vstupenek na velký, hodinu a půl dlouhý zámecký okruh je 250 korun. Zámek ale nabízí množství slev, senioři a studenti zaplatí 220 korun, děti do osmnácti let 180 korun a pro nejmenší návštěvníky do šesti let je vstupné 100 korun. Dlouhý okruh si ale můžete zkrátit a ušetřit tak váš čas i peníze. Stačí si vybrat, co přesně vás zajímá a na co máte chuť.

Pro ty z vás, co ještě nemají plány na letošní dovolenou a chtějí zůstat v klidu v rodné zemi, jsou východní Čechy pohádkovým a klidným krajem. Zámek Opočno tu možná vyhlíží nenápadně, usazený do hlubokého anglického parku nahoře na kopci, ale doslova každý si tu najde to svoje.

Autor: Tereza Stará


Jak už bylo zmíněno v článku, Opočno je od Hradce Králové nedaleko. Kam vyrazit na romantickou procházku právě v tomto městě pro vás sepsala už dříve redaktorka Nikola.


Foto: opocno.cz, zamek-opocno.cz

Příspěvek vytvořen 57

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy