CZestování: Jiráskovy hory

Ivana Syrovátková 21. 9. 2021

Staré pověsti české, Proti všem, Temno, Skalácijen málokdo by nenašel tyto tituly ve své knihovně. Od narození jejich autora, spisovatele, učitele a stěžejního představitele českého historického románu Aloise Jiráska, uplynulo 170 let. Vydejte se připomenout si jeho život a dílo do kraje Orlických hor. Stopy vás zavedou do Jiráskova rodného města Hronova, Litomyšle a do města Dobruška, se kterým ho spojuje pětidílný román F. L. Věk. 

Dvě města, která hrála v Jiráskově životě nejvýznamnější roli, spojuje Jiráskova cesta. Jedná se o hlavní dálkovou cestu po hřebenech Orlických hor. Celá trase je dlouhá 170 kilometrů. Začíná v Broumově a pokračuje přes Hronov a další významná místa až do Litomyšle. 


Hronov je spisovatelovým rodištěm a Jirásek se stal symbolem města. Hronovští po něm pojmenovali divadlo nacházející se na tamním náměstí, na jeho počest se zde tradičně pořádá mezinárodní přehlídka amatérského divadla Jiráskův Hronov. Divadlo ve svých útrobách skrývá také spisovatelovo muzeum. Expozici týkající se Jiráskova života najdete i v jeho rodném domě, ke kterému se od divadla dostanete pěšky do pěti minut. 

Z Hronova je to necelých třicet kilometrů autem do Dobrušky. Co pro Hronov Jirásek, to pro Dobrušku František Vladislav Hek. Významného českého národního buditele dostal do povědomí Čechů právě Jirásek. Napsal pětisvazkový román F. L. Věk inspirovaný jeho životem, jehož příběh znají spíše televizní diváci ze stejnojmenného seriálu.

Při návštěvě Dobrušky nesmíte minout Hekův rodný dům s expozicí věnované právě tomuto vlastenci. Milovníci piva v Dobrušce ocení regionální pivo z rodinného pivovaru Rampušák. Pokud na výlet do města v podhůří Orlických hor vyrazíte o velikonočních nebo vánočních svátcích, poštěstí se vám ochutnat i sváteční speciál nesoucí název F. L. Věk. 

F. L. Věka začal Jirásek psát v Litomyšli, kde působil jako učitel a která Jiráskovi přirostla k srdci. Příběhy z historie města ho inspirovaly k napsání trojice novel později vydaných pod názvem Maloměstská historie. Po nejznámější z novel, Filosofské historii, pojmenovalo regionální muzeum v Litomyšli novou expozici, která má připomínat Jiráskovo významné výročí. Výstavu, která se zaměřuje především na zmíněné dílo včetně jeho filmového zpracování, můžete navštívit až do konce tohoto roku. 

Poznat osobnost Aloise Jiráska mají v Litomyšli možnost i ti nejmenší. Muzeum pro ně připravilo interaktivní procházku městem po spisovatelových stopách. Mapa s trasou je k dispozici na pokladně muzea. 

Alois Jirásek, který celý život zasvětil dějepisu, by byl jistě potěšen, že si jeho výročí připomínají lidé právě cestováním za poznáváním historie. Ať už vyrazíte do Hronova, Dobrušky nebo Litomyšle, všude takovou možnost nabízí. 

Autor: Ivana Syrovátková


Pokud vás kombinace turistiky, historie a literatury zaujala, rozhodně si přečtěte také náš další článek, který představuje naučnou stezku spisovatele a básníka Viléma Závady v Ostravě.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroj: Město Hronov,  Muzeum Náchod, Vlastivědné muzeum Dobruška, Regionální muzeum Litomyšl

Foto: Wikipedia Commons, Muzeum Náchod, Shutterstock, Regionální muzeum Litomyšl, nalehko.com, kudyznudy.cz