Kdo potřebuje v adventním čase naši pomoc?

Předvánoční čas je bezpochyby jedinečným obdobím v roce. Ve vzduchu voní jehličí, talíře se plní cukrovím a televizní program je doslova pohádkový. Nekrásnější ale na Vánocích je, že nás spojují. Malí i velcí, bohatí i chudí, blízcí i navzájem cizí – všichni mají v adventním čase k sobě tak nějak blíž než po zbytek roku. Kdo ví, jestli je to způsobeno zvýšenou hladinou cukru v krvi kvůli všudypřítomnému cukroví nebo náloží pohádek a romantických komedií. Podstatné je, že tohle kouzlo Vánoc opravdu funguje!

K adventu zkrátka solidarita neodmyslitelně patří. Lidé mají v tomto období tradičně větší potřebu a chuť pomáhat ostatním. Všichni si přejí prožít klidné a krásné Vánoce, ale ne všichni lidé mají takové finanční možnosti, aby si je mohli pro sebe a své blízké vytvořit. Pro někoho malá drobnost může pro jiného představovat zdroj radosti na dlouhou dobu. Pokud si potřebujete odpočinout od hektických příprav vánočních svátků, zkuste se podívat na některý z následujících tipů a pomoct někomu, kdo to skutečně potřebuje. Hřejivý pocit z toho, že jste někomu v nouzi udělali krásné Vánoce, vás bude totiž hřát ještě dlouho potom, co zmizí poslední letošní vánoční cukroví.

Ježíškova vnoučata

Známý projekt Českého rozhlasu zpříjemňuje Vánoce seniorům po celé České republice už od roku 2016. Do té doby byla skupina našich nejstarších spoluobčanů žijících v domovech pro seniory relativně opomíjena, a právě toho si všimla jedna z redaktorek Českého rozhlasu. Senioři, kteří často na Vánoce žádné dárky nedostávají, nebo jim jejich finanční situace nedovoluje pořídit si nějakou nákladnější věc, sepíšou svá přání a odešlou je organizaci Ježíškova vnoučata. Ta následně seznam přání zveřejní a na vás už zůstává jen vybrat si jedno (nebo více) přání, dárky koupit a zabalit a poslat, nebo po domluvě s daným domovem osobně předat. Babičky a dědečci budou mít určitě obrovskou radost. Ale pokud máte pocit, že shánění dalšího vánočního dárku je nad vaše síly, nezoufejte! Můžete totiž také přispět na účet uvedený na webových stránkách organizace finanční částkou, která následně poslouží k zaplacení některých dražších přání ze seznamu.

Daruj hračku

Projekt organizovaný zdravotně znevýhodněnými manažery Tango Havlíčkův Brod od roku 1997. Ti zprostředkovávají pomoc pro děti, které jsou v dětských domovech nebo pro osoby se zdravotním postižením. Tito lidé vždy před Vánoci namalují své dva dárky, které by si přáli pod stromečkem najít. „Ježíškování“ tu probíhá na podobném principu jako u projektu Ježíškova vnoučata – ze seznamu přání si vyberete ta, která chcete splnit a poté je odešlete na správné místo, kde udělají tu největší radost.

Skutečný dárek

Sháníte dárek pro někoho, kdo už všechno má a nic nechce? Zkuste se podívat na tento e-shop organizovaný Člověkem v tísni. Výběr mají opravdu široký – koupit tu můžete kozu, školní pomůcky, čistou vodu nebo hygienické pomůcky. Že tyhle věci by pod stromečkem nikomu, koho znáte radost neudělaly? Pro nás jsou to obyčejné věci, ale pro obyvatele chudších částí světa jsou doslova životně důležité! Ke každému koupenému Skutečnému dárku získáte darovací certifikát, který může posloužit jako pěkný dárek pro někoho, kdo si letos pro sebe od Ježíška nic nepřál.

Autor: Anna Weidenhöferová


Nedávno jsme zveřejnili rozhovor se zakladatelem projektu Podpořit.cz Radkem Oulehlou. Princip tohoto projektu je jednoduchý pomáhejte skrz nakupování. Více si můžete přečíst v článku.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroje: jeziskovavnoucata.rozhlas.cz, daruj-hracku.cz, skutecnydarek.cz

Foto: Člověk v tísni, Český rozhlas 

Příspěvek vytvořen 19

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy