Kampaň Nejsem tvůj padouch upozorňuje na problematiku stereotypního zobrazování antihrdinů

Není čas zemřít, nová velkolepá bondovka se před pár dny dočkala očekávané premiéry. Ve stejný den však měl své první veřejné uvedení i krátký snímek kampaně I Am Not Your Villain (Nejsem tvůj padouch). V něm jsou ikonické postavy zobrazeny lidmi, kteří bývají velmi často filmovým průmyslem vykresleni coby záporáci. Za kampaní stojí britská charitativní organizace pro lidi s viditelnými vadami na kráse, která nese název Changing Faces. Kampaň cílí především na filmový průmysl a jeho stereotypní zobrazování lidí s jizvami.

Ambasador Changing Faces coby James Bond

„Když jste viditelně rozdílní, pravděpodobně neuvidíte v populární kultuře reprezentaci sebe sama. Proto vyzýváme kreativní odvětví, od tvůrců filmů po televizní scénáristy a značky, aby se připojili k našemu hnutí Pledge To Be Seen (Slib, že budeš viděn). Je důležité, abychom všichni viděli rozmanitější a inkluzivnější reprezentaci lidí, včetně těch, kteří jsou viditelně rozdílní, ať už ve filmu, v televizních pořadech nebo v kampaních módních značek,“ říká zástupkyně generálního ředitele Changing Faces Catherine Deakin.

Padouch s jizvami na tváři, s velkým znaménkem či s fyzickou deformitou je dle Changing Faces stereotypní a staromódní zobrazování antihrdinů, které má negativní dopad. „Rozhodli jsme se ukázat lidem, že neexistuje žádný důvod, proč by někdo viditelně rozdílný nemohl hrát objekt lásky či hrdinu,“ vysvětluje  ambasador Changing Faces a herec Adam Pearson. Snímek však inspiruje také režiséry k novému přístupu v obsazování filmových představitelů.

Autor: Kristýna Krejčí


Letošní rok je nabitý filmovými premiérami celosvětových trháků, přečtěte si, na co se v kině můžete těšit. Tentokrát ještě ve stereotypním duchu, ale kdo ví, třeba se změny dočkáme hned v tom příštím.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroj: changingfaces.org.uk
Foto: changingfaces.org.uk; instagram Changing Faces UK

Příspěvek vytvořen 44

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy