Soutěž Best in Design 2021 zná své vítěze. Nejlepším projektem se stal radiátor

Soutěž Best in Design probíhá každý rok v rámci festivalu Zlín Design Week. Letošní vyhlášení vítězů proběhlo v pátek 7. května prostřednictvím online přenosu. Mladí designéři mohou v soutěži ukázat světu svůj talent, tvorbu a získat cenné zkušenosti. Kromě toho si tři nejlepší v každé kategorii odnesou také finanční odměnu, která jim pomůže v dalším rozvoji a podnikání. Do dvanáctého ročníku soutěže Best in Design poslalo přihlášku bezmála čtyři sta designérů ze šestnácti zemí světa.

Přepravní loď z dílny Jana Kulhánka

„Vítězný návrh by měl být spojením užitečnosti, praktičnosti, estetiky, ale zároveň i důmyslných řešení, která na trhu chybí,“ říká jedna z porotkyň Veronika Pořízková, šéfredaktorka webu CZECHDESIGN.

První z kategorií je Product & Industrial Design zaměřená zejména na inovativní nábytek nebo dopravní prostředky. Mladý autor Jan Kulhánek vymyslel novodobou přepravní loď pro dvanáct osob, která se má pohybovat po pražských vodách. S ní se umístil na třetím místě a spolu s oceněním získal i dvě stě euro. Druhé místo a odměnu tři sta euro obdržela matka dvou dětí Kateřina Klímová se svým nábytkem pro předškoláky. Právě její syn ji inspiroval k vytvoření kvalitního a dostupného dětského nábytku.

Vítězná inovace Edudant, nadčasový radiátor

První místo obsadil vynález studenta ČVUT Ondřeje Pechala – litinový radiátor Edudant. Novodobý radiátor nese prvky tradičního vzhledu, zároveň je však jednoduchý a nadčasový. Důraz na architekturu a funkci zaujal porotu natolik, že se projekt stal absolutním vítězem soutěže Best in Design 2021. Za vítězství v kategorii a následném celkovém umístění si tak Ondřej odnesl dva tisíce euro.

Ve druhé kategorii Communication Design vybírala porota ze tří finalistů, stačilo tedy jen určit jejich pořadí. Krásné třetí místo obsadila Aneta Roubíčková s projektem Mýma očima. V něm se snaží ostatním přiblížit různé vady zraku pomocí virtuální reality. Na základě rozhovorů s lidmi se zrakovým postižením vytvořila různé simulace a divák si kromě nich také poslechne několik příběhů.

Adam Komůrka a jeho projekt Buď DIGITÁL! na druhém místě informuje budoucí umělce o studiu digitálního designu. Ve spolupráci s cílovou Fakultou multimediálních komunikací UTB ve Zlíně se Adamovi podařilo zvednout zájem o studium oboru o 25 %. Nejvíce porotu v této kategorii uchvátili Julie Dítětová a Jáchym Moravec. Ti při příležitosti stoletého výročí české vlajky vytvořili web Česká vlajka.online, který seznamuje čtenáře s její historií, používáním nebo zajímavostmi o ní.

Koncept vnitřního těla Karolíny Čechové na módní přehlídce

V poslední kategorii Fashion Design soupeřily návrhy designového oblečení či doplňků. Třetím místem se může pochlubit gruzínský umělkyně Nino Goderidze s kolekcí Entropy demonstrující soukromé tragické příběhy lidí. Pomyslnou stříbrnou medaili si na krk pověsila Ngoc Yen Tran s projektem VOL.02 – UPCYCLED SNEAKERS. Ve spolupráci s Footshopem vytváří z neprodaných tenisek módní doplňky nebo inovativní obuv.

Vítězkou kategorie se stala Karolína Čechová s tvorbou Inner Sanctum, do které promítla svou představu o tom, jak vypadá lidské tělo zevnitř. Inspirací jí byl vzor fascií, vazovitých obalů svalů.

První ročník soutěže Best in Design proběhl v roce 2009, tehdy ještě pod názvem Talent Designu. Zakladatelem soutěže je Martin Růžička, který promluvil i na letošním předávání. „Hlavní motivací založení ceny bylo to, že Zlín byl po desítky let známý jako centrum průmyslového designu, a připadalo mi velmi organické, aby taková soutěž vznikla právě ve Zlíně,“ vysvětlil své myšlenky při zrodu soutěže. „Moje původní představa o soutěži byla naplněna vrchovatě a jsem spokojen,“ dodává.

Všechny oceněné a přehled jejich projektů naleznete na stránkách Zlín Design Week. Ten probíhá celý týden do pátku 14. května, a to v online prostoru a za dobrovolné vstupné. Festival designu nabízí kromě konference také workshopy, výstavy nebo koncerty a kompletní program je dostupný taktéž na webu.

Autor: Tereza Vaňková


Téma upcyklace je v dnešní době velmi aktuální, a to ve všech možných oborech, od módy až po design. V Česku vznikl projekt UPSTART, který tuto myšlenku podporuje v oblasti udržitelného designu.


Foto: Zlindesignweek.com, Karolína Čechová

Příspěvek vytvořen 52

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy