Světový unikát. Olomoucké varhany se budou pyšnit jedenáctimetrovou píšťalou

Když v těchto dnech zavítáte do kostela svatého Mořice v Olomouci, možná vás překvapí čilý ruch na kůru kostela a zcela jistě si povšimnete různých dřevěných dílů a píšťal, které zabírají téměř celou boční loď chrámu. Místní unikátní varhany jsou totiž po generální rekonstrukci ve Slovinsku montovány zpět na původní místo. Až budou všechny práce hotovy, budou se moci Englerovy varhany pyšnit unikátem takřka světového formátu. Největší čtyřiašedesátistopá píšťala bude totiž dlouhá zhruba jedenáct metrů.

K tomu ale povede pravděpodobně ještě několik měsíců trvající cesta. „Montáž je nyní v té fázi, že se natahuje traktura, vzdušnice a vzduchová soustava se upevňují na svá původní místa a následně se budou usazovat píšťaly,“ uvedl organolog Jan Gottwald. Poté bude následovat intonace a ladění celého stroje.

V současnosti stále ještě probíhá transport součástek ze slovinské firmy Škrabl, která rekonstrukci prováděla. „Jsme také limitováni depozitem v kostele, protože už teď je celá pravá loď zaskládána materiálem z varhan, takže se předpokládá, že ještě jeden nebo dva kamiony přijedou a dovezou zbytek součástek, převážně píšťal,“ pokračoval Gottwald.

Závěrečná etapa rekonstrukce varhan, tedy jejich ladění a intonování, by u některých píšťal mohla začít ještě o prázdninách. Podle Gottwalda by se jednalo o takzvané píšťaly pedálové, ty jsou vůbec největší z celých varhan.

Tou největší píšťalou bude konkrétně ta od tónu velké C rejstříku s názvem Untersats. Ve varhanách bude označena číslem 64, které znamená její stopovou délku. Od něj se odvíjí jak délka píšťaly, která bude zhruba jedenáct metrů, tak i absolutní vlnová délka, která bude činit 8 Hz, což je již infrazvuk. Podstavou této píšťaly bude obdélník o rozměrech padesát na osmdesát centimetrů.

Tato píšťala, potažmo celý čtyřiašedesát stop dlouhý rejstřík, se stane unikátem světového formátu. „Málo varhan má totiž plně vystavěný 64stopý hlas od velkého C. To známe jenom z velkých amerických varhan a ještě v Sydney na radnici mají jazykovou ‚čtyřiašedesátku‘, ale na starém kontinentu nevím o tom, že by byl 64stopý rejstřík plně vystavěn od velkého C,“ popisuje hlavní organolog olomoucké arcidiecéze.

Jedná se o jediný rejstřík (tedy o řadu píšťal s určitou zvukovou barvou), který ve varhanách přibude nově. „My jsme vycházeli z toho, že tam ten rejstřík v minulosti byl, ale jeho zhotovení nebylo příliš dobré. Když byla možnost postavit ten rejstřík znovu a kvalitně, tak jsme neváhali a do toho projektu jsme ho dali,“ říká Gottwald.

Celkově varhany žádná podobně výrazná změna dispozice nečeká. Píšťaly i ostatní součástky a díly prošly pouze generální rekonstrukcí. Přestože komise shromáždila celou řadu nápadů, jak varhany stylově či dispozičně změnit, zvítězila generální rekonstrukce Riegrova nástroje z šedesátých let, při které se do varhan nebude výrazněji zasahovat. Podle Gottwalda je to mimo jiné i proto, že finanční granty, které opravu z části hradí, jsou určeny právě na restaurování.

Diecézní organolog si též pochvaluje práci slovinské firmy Škrbl, která rekonstrukci provádí: „Mají desítky zaměstnanců, tak ta práce jde rychle. Při montáži je vidět, jak to roste před očima. Měli jsme několik kontrolních dnů a za každý měsíc byl ten posun v práci značný.“ Jako přínosná se ukázala i spolupráce slovinské firmy s místním varhanářem Ivo Roháčem, který varhany demontoval během pandemie koronaviru, kdy byly hranice uzavřené, a pomohl tak urychlit celou opravu.

A kdy bude možné nástroj slyšet v celé kráse? „Předpokládá se, že práce by měly finišovat někdy na podzim. Teď jsou nějaké problémy s dodávkami elektroniky, takže tam může nastat nějaké zpoždění,“ říká Gottwald a dodává, že po rekonstrukci se veřejnost může těšit nejen na koncerty. „Poté, co se nástroj kompletně naintonuje a naladí, si myslím, že bude nejenom slavnostní koncert, ale i organologický seminář, ve kterém bychom celý náročný proces restaurování veřejnosti popsali. Předpokládám, že těch koncertů bude víc a ponese se to ve slavnostnějším duchu,“ uzavírá.

Autor: Lukáš Kuřík


Olomoucký kostel u svatého Mořice není jediným unikátem na území České republiky. Přečtěte si o klášteře postaveném na vodě, který se nachází na Plzeňsku.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Foto: Jiří Stodůlka 

Příspěvek vytvořen 56

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy