Hezky pohromadě vychází nejkrásnější pohádky Václava Čtvrtka. V rozsáhlé audioknize uslyšíte hlasy mnoha známých herců

Není snad člověka, který by neznal vílu Amálku nebo Křemílka a Vochomůrku, hlas Jiřiny Bohdalové nebo Josefa Dvořáka a nevybavil si při tom autora Václava Čtvrtka. Ten svými příběhy ovlivnil dětskou literaturu, ale přesah má i do světa dospělých, kteří si na postavy z jeho pohádek nejednou za svůj život znovu vzpomenou. Odkaz slavného literáta se stal takřka součástí naší kultury a vydavatelství Supraphon se proto rozhodlo vydat k příležitosti 110. výročí jeho narození rozsáhlou audioknihu s nejznámějšími osudy pohádkových postav, kterým svým umem vdechl dlouhý život.

Václav Cafourek se narodil roku 1911 v Praze. Pod jménem Václav Čtvrtek začal oficiálně vystupovat v roce 1959, kdy si jméno nechal úředně změnit z jednoho velice prostého důvodu – narodil se totiž čtvrtého čtvrtý. Během první světové války pobýval s matkou a sourozenci Bedřiškou a Karlem v Jičíně u svého dědečka. A možná právě v té době si k okolí Jičína vybudoval tak silnou citovou vazbu, neboť jak dobře víme, většinu svých pohádek později zasadil právě do tohoto prostředí. Vystudoval gymnázium v Praze a se studiem krátce pokračoval i na vysoké škole, brzy jej však ukončil a následně pracoval jako finanční úředník. Koho z nás by napadlo, že se z úředníka stane jeden z nejvýznamnějších autorů dětských pohádkových příběhů?

Konečně po druhé světové válce navázal spolupráci s několika dětskými časopisy, jako byly například Mateřídouška či Pionýrské noviny. Následně se stal vedoucím vysílání pro děti a mládež Československého rozhlasu a poté od roku 1960 se začal věnovat naplno literární činnosti, a to zejména pro děti. 

Během několika málo let stihl Čtvrtek vytvořit a vydat na dvaadvacet pohádkovým titulů, které však nevyšly pouze knižně, dočkaly se také televizního zpracování, a to především pro vysílání dětského pořadu Večerníček, kde se do dnešního dne promítají pohádky autora, jako jsou O loupežníku Rumcajsovi, O makové panence nebo  Říkání o víle Amálce a mnoho dalších.

„V pohádkách se člověk musí umět vrátit sám do svého mládí. Také ale musí poznat současné děti a něco si od nich vypůjčit.“

Vydavatelství Supraphon vydává právě dnes na dvou CD téměř osmnáctihodinovou audioknihu, která obsahuje soubor všech nahrávek Čtvrtkových nejznámějších, ale i méně známých pohádek, nashromážděných ve zvukovém archivu vydavatelství od padesátých do devadesátých let. V audioknize zaslechneme například hlas Karla Högera, Josefa Dvořáka a Vojtěcha Kotka, kteří načetli příběhy s Rumcajsem, a také Jiřiny Bohdalové, jež proslavila svým hlasem příběhy Křemílka a Vochomůrky, dokonce se můžeme těšit i na unikátní nahrávky, které jen tak někde neuslyšíme. Mezi příběhy nesmí chybět jak něžná víla Amálka, které svůj hlas propůjčil Eduard Cupák, tak maková panenka a motýl Emanuel v interpretaci Vlastimila Brodského. Také slavná herečka Stella Zázvorková kdysi vdechla vodníkům Česílkovi, Čepečkovi a Volšovečkovi život svým hlasem. A úplně nejnovější nahrávku Supraphonu letos v únoru poskytl Václav Jílek, jenž načetl příběhy z knihy O hajném Robátkovi a jelenu Větrníkovi, a to speciálně ku příležitosti vydání této audioknihy.

„Hajného Robátka jsem načetl s velkou radostí a chutí. Je mi ctí, že můj hlas zazní právě na této výroční kompilaci. Jsou to krásné příběhy dvou parťáků a dětem jistě přijdou vhod nejen před spaním. Kladný hrdina Robátko ve dvojici s majestátním jelenem Větrníkem jsou ti praví ochránci přírody. A když se přidá láska s milou Josefkou, pohádkový příběh určitě zaujme i rodiče,“ vzkazuje posluchačům s potěšením Václav Jílek. Z těch méně známých Čtvrtkových pohádek zazní například O cihle, co se zle mračila, Pohádka o pejskovi, co chtěl všechny kostičky jen pro sebe anebo Jak nosorožec vyzrál na déšť či Kocourek Damián.

A přestože nejmladší pohádkové světy víly Amálky nebo hajného Robátka a jelena Větrníka stvořil autor tři roky před svojí smrtí, tedy roku 1973, znají je i dnes nejmladší generace dětí. Václav Čtvrtek se stal následovníkem generací klasiků českých pohádek a těm dalším jistě mnoho svojí nesmrtelnou tvorbou předal.

 

Autor: Karolína Bartoňková


Čeští tvůrci audioknih ale nemyslí jen na děti. V létě minulého roku nadační fond Úsměv seniorům společně se známými umělci vytvořil nahrávky klasických českých děl, aby v nelehké době zpříjemnil čas seniorům v domovech důchodců.


Zdroj a foto: supraphon.cz, wikipedia.org

Příspěvek vytvořen 6

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy