Spuštěním aplikace DreamLab se můžete podílet na výzkumech rakoviny nebo covidu-19

Nadace Vodafone vyvinula aplikaci DreamLab, díky které může každý uživatel chytrého telefonu přispět k pokrokům ve zdravotnických výzkumech. Každý telefon prostřednictvím aplikace zvládne počítat data pro výzkum, který si uživatel vybere. Zvolit lze některý z těch, které se podílí na léčbě rakoviny nebo covidu-19. Během toho, co vy spíte, se váš mobil nabíjí a zároveň pracuje na zpracování dat, jejichž výsledky odesílá do laboratoří. Aplikaci využívají lidé v sedmnácti zemích a zapojilo se již přes 900 000 uživatelů.

Při každém výzkumu je potřeba zpracovat a spočítat velké množství dat. Jeden stolní počítač by na těchto výpočtech pracoval několik let. Ale každý chytrý telefon je vlastně takový malý počítač, a když se několik malých počítačů spojí, vytvoří virtuální superpočítač, který zvládne zpracovat data během pár měsíců. Tohle přesně se děje prostřednictvím aplikace DreamLab.

Pro spuštění aplikace musí být telefon připojen k nabíječce, proto je nejlepší aplikaci zapnout na noc, aby mohl chytrý telefon pracovat co nejdéle. Aplikace funguje už pět let a za tu dobu se podařilo vyřešit přes 475 milionů výpočetních úloh. „Díky aplikaci DreamLab se může každý z nás zapojit do boje proti nemoci covid-19, aniž by musel mít odborné vzdělání, říká Richard Stonavský, předseda správní rady Nadace Vodafone.

Aplikace funguje na wi-fi nebo mobilních datech. Při spuštění si můžete zvolit, kolik dat vám může aplikace vyčerpat. Jde nastavit, že DreamLab bude fungovat jen v případě připojení k wi-fi. Vodafone spustil pro své zákazníky Pass for Good, díky kterému určité aplikace nespotřebovávají data. Mezi nimi je i DreamLab. Pro zapojení se do výzkumu navíc není třeba žádná registrace ani vyplňování osobních údajů.

Momentálně běží čtyři výzkumy. První se nazývá Corona-AI (Fáze 3) a jedná se o výzkum v oblasti covidu-19. „DreamLab si již v boji proti covidu-19 připsala první významné úspěchy během jarní vlny, kdy pomohla s výzkumem Imperial College v Londýně. Díky zapojení 140 000 mobilních zařízení spočítala od dubna každou noc 1,3 milionu výpočtů, a tím výrazně urychlila dokončení první fáze projektu Corona-AI,“ popsal Stonavský. Další tři výzkumy jsou z Austrálie, Anglie a Itálie a věnují se výzkumům v oblasti rakoviny. Uživatel v aplikaci vidí své výsledky. Ví přesně, kolik hodin telefon na výpočtech pracoval a kolik výpočtů zvládl. Každý tak v číslech vidí svůj přínos.

Autor: Adéla Sobotíková


Vědci z olomoucké Univerzity Palackého přišli zase s nápadem na mobilní a webovou aplikaci, která dokáže prostřednictvím Bluetooth měřit stres na pracovišti.


Zdroj: nadacevodafone.cz

Foto: blog.wastemanagement.co.nz, nadacevodafone.cz

Příspěvek vytvořen 50

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy