Čeští umělci namlouvají knihy seniorům. Domovy důchodců je nadšeně vítají

Petra Čiklová

I přes nelehkou situaci v podobě koronavirové krize, kvůli které se musely uzavřít domovy pro seniory, ukázali čeští herci a zpěváci, že mají srdce na správném místě.  Byl to právě nadační fond Úsměv seniorům, jenž oslovil známé osobnosti s nabídkou načítání klasických děl české literatury. Jeho zakladatelka Barbora Boháčková byla velmi mile překvapená, když zjistila, kolik umělců se do této iniciativy s chutí zapojilo. Tomáš Klus, Veronika Arichteva, Jakub Kohák, Iva Pazderková, Monika Absolonová a mnoho dalších neváhali a načetli jednotlivé kapitoly například ke knize Babička od Boženy Němcové.

Návštěva v domově seniorů

Nadační fond Úsměv seniorům založila Barbora Boháčková, která využila své předchozí zkušenosti a místo zasílání balíčků novopečeným maminkám do porodnic se zaměřila na seniory a dala tak vzniknout nadačnímu fondu. „Nadační fond s pomocí pro seniory byl už delší dobu můj sen, chtěla jsem dělat něco, co má smysl a co po mně zůstane,“ popisuje Barbora Boháčková pro hatefree.cz.

Zprvu se nadační fond zaměřoval hlavně na návštěvy v domovech pro seniory, při kterých Boháčková společně se svými kolegy rozdávali dárky seniorům. „Byl to úžasný zážitek, vidět jejich radost z toho, že na ně někdo myslí,“ vzpomíná Boháčková. Minulý rok udělali radost pěti stům babičkám a dědečkům v domovech po celé České republice. „Myslím, že nám navždy zůstane vzpomínka na den, kdy jsme v přestrojení za anděly a čerty rozdávali mikulášské balíčky. Ta radost v jejich očích, úsměvy, vzpomínání, vyprávění a nostalgie. Byla to velmi silná emoce, která se nedá zapomenout. A to je přesně to, proč tohle vše děláme a budeme dělat, dokud nám ruce a nohy budou sloužit,“ doufá Boháčková.

Když se však musely domovy důchodců preventivně uzavřít kvůli obavě před nákazou koronavirem SARS-CoV-2, tak se Úsměv seniorům zaměřil na věci, které byly v té době nejpotřebnější. „Od našeho stálého partnera Unilever jsme získali a rozdali 649 litrů dezinfekce. Ozvalo se nám několik dobrovolníků, díky nimž jsme ušili přes 400 roušek, a podpořila nás také společnost AVON, která poskytla našim seniorům více než 3 500 sprchových gelů,“ sděluje Boháčková, která zároveň své velké díky vyjádřila herečce a zpěvačce Ivě Pazderkové, která fond podpořila propojením se společností AVON.

Zpočátku nadační fond v čele s Barborou Boháčkovou plánoval návštěvy v domovech pro seniory, kde by jim dobrovolníci předčítali oblíbené knihy. V momentě, kdy do hry vstoupilo onemocnění Covid-19 tento nápad padl, ale organizátoři nezaháleli a vymysleli vhodnou alternativu.

Místo předčítání se rozhodli oslovit známé osobnosti, které by česká díla načetly. „Nejdřív jsem ani nevěřila, že to bude mít takový ohlas. Myslela jsem si, že se nám podaří obsadit pár kapitol a zbytek budeme dočítat sami. Byla jsem pak strašně mile překvapená, jaký ohlas tento nápad měl. Osobnosti nám na zprávy úžasně reagovaly a nadšení a ochota byla úžasná. Prakticky nikdo neváhal darovat tomuto projektu svůj čas a já si toho nesmírně vážím,“ vypráví nadšeně Barbora Boháčková.

Nahrávky knih mají velkou výhodu, že jsou zdarma a také snadno dostupné. Načtené knihy se dají přehrát buď přímo z internetu, nebo jedním kliknutím stáhnout a pouštět je seniorům jak ve společenských místnostech, tak v soukromí jejich pokojů.

I přesto, že mnoho knih načetly známé osobnosti, první vydanou nahrávkou byla Dášeňka čili život štěněte od Karla Čapka, kterou pro seniory namluvily děti.

Do předčítání seniorům se může zapojit kdokoliv. Stačí jen vyplnit krátký formulář ZDE a odeslat svou nabídku nadačnímu fondu.

Zdroj a foto: www.usmevseniorum.cz