Ital se inspiroval svým dědečkem. Díky zahradničení nemusel měsíce do obchodu

Představte si, že pěstujete zeleninu. Teď si představte, že pěstujete zeleninu a ovoce, a to ve městě. A teď, že toho vypěstujete tolik, že nemusíte několik měsíců do obchodu. Tento zahradnický počin se povedl během pandemické situace mladému Italovi žijícímu v Anglii. Městskou zahradu proměnil na prostor plný plodů a bylin. Na cestě k záhonům ho inspiroval jeho dědeček, který se v pěstování věnoval hlavně chilli papričkám.

Ital Alessandro Vitale žije v Londýně už šestým rokem. Muž se širokým úsměvem se sice věnuje tetování, během volných chvílí však noří svoje ruce do hlíny a pěstuje ovoce a zeleninu.

Vitale už dlouhé roky pěstoval mátu a chilli papričky v truhlících na okenních parapetech. Když se později s přítelkyní přestěhoval do domu se sdílenou zahradou, byl jednoduše nadšený. „Když jsem byl dítě, pomáhal jsem dědečkovi venku na zahradě. Od té doby láska k přírodě a zahradnictví rostla a je to něco, co mě vždy jako koníček bavilo,“ popsal VItale pro web Good News Network.

Přeměnil část, která sloužila jako terasa, na prostor vhodný k pěstování, z plastových lahví vytvořil nástěnnou mříž pro bylinky, a navíc postavil i skleník. Výsledky tvrdé a poctivé práce na sebe nenechaly dlouho čekat.

Během loňské a zároveň úplně první sklizně se Italovi podařilo vypěstovat třicet různých druhů zeleniny. Našli byste mezi nimi například mrkev, zelí a květák, ale i fenykl nebo pórek. Vitale sklidil také 35 kilogramů rajčat a 10 kilogramů chilli ze sedmnácti různých druhů. Ital tak nemusel po dobu osmi měsíců v obchodě koupit jediné ovoce nebo zeleninu.

„Byl to trochu pokus-omyl, ale nakonec jsem toho měl tolik, že jsem rozdával i mezi svými přáteli a sousedy,“ popisuje svou úrodu.

Díky své babičce a jejím receptům si Ital na zimu i spoustu zeleniny zavařil a proměnil ji například v omáčky na těstoviny. „Nejraději dělám džem a omáčky s chilli,“ říká Vitale.

Městský farmář vše pěstuje s ohledem na životní prostředí a používá jen organická hnojiva. Některá z nich si dokonce sám vyrábí. K hubení škůdců používá divokou kopřivu nebo aloe vera.

Povoláním tatér si nyní zřídil i svůj vlastní youtube kanál, kde sdílí tipy na městské zahradničení. Snaží se také podporovat a podnítit lidi k tvoření zelenějších měst kvůli snižování úrovně emisí uhlíku. „Je to skvělá podpora pro duševní zdraví a štěstí,“ doporučuje Vitale.

Autor: Tereza Sládečková


O tak trochu netradiční pěstování se pokouší v Dánsku. Nedaleko jejich hlavního města najdete unikátní vertikální farmy.


Zdroj: Good news network.org, Walesonline.co.uk

Foto: Good news network.org, Walesonline.co.uk

Příspěvek vytvořen 18

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy