Na Sibiři, v ruské republice Jakutsko, se našly pozůstatky nosorožce srstnatého

S nastávajícími změnami klimatu a postupným oteplováním planety se stále častěji objevují tisíce let staré fosilie zvířat, jež vyhynula už před dlouhou dobou. Jejich těla bývají dobře zachovaná díky permafrostu, věčně zmrzlé půdě, a nyní spatřují světlo světa a přináší vědcům mnoho nových informací. V největší ruské republice Jakutsko, nacházející se na Sibiři, se takto našly pozůstatky nosorožce srstnatého, který se zde naposledy objevil před více než 12 tisíci lety.

V rozsáhlé oblasti Sibiře v poslední době nálezů přibývá, protože polární oblasti se oteplují rychleji než zbytek světa. Podle údajů agentury Reuters se pozůstatky nosorožce srstnatého našly v oblasti, kde se dnes těží diamanty, a dochovaly se v dobrém stavu právě díky zmrzlé půdě. „U nosorožce se dochovaly všechny končetiny, některé orgány a dokonce i roh, což je v případě těchto nálezů naprostá rarita, protože roh se poměrně rychle rozkládá,“ uvedl pro místní televizi ruský vědec Valerij Plotnikov. K určitému opotřebení rohu mohlo ostatně dojít už během života zvířete. Nosorožec ho nejspíš využíval pro sbírání potravy.

Plotnikov odhadl, že šlo patrně o dospívajícího jedince, mládě, které zemřelo zhruba ve věku tří nebo čtyř let. Oproti jiným nálezům se u něj dochovaly také měkké tkáně, možná i část pohlavních orgánů nebo střev. Právě jejich obsah by mohl být pro vědce zdrojem dalších informací o prostředí, ve kterém tehdy zvíře pobývalo. Podle odhadů žil nosorožec někdy ve starších čtvrtohorách, které zahrnují paleolit neboli starší dobu kamennou. Jedná se o období, které skončilo už před 11 700 lety.

Další kostra nosorožce srstnatého byla nalezena i ve spraších poblíž Medlešic u Chrudimi. Tento živočich jinak obýval především severní eurasijské stepi a svou velikostí se blížil dnešním slonům nebo největším druhům nosorožců. Někdy bývá také označován za „věrného průvodce mamutů“.

Autor: Ema Švingerová


Z důvodu oteplování planety dnes můžeme najít nová archeologická naleziště na mnoha místech planety. V závěru loňského roku odkryl tající ledovec také bohaté naleziště fosilií v Norsku.


Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Obrázky: prirodovedci.cz, cryptozoologie.xf.cz

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy