Unikátní úspěch ve zlínské zoo. Nové slůně je první svého druhu v Česku

Velká sláva zavládla ve zlínské zoologické zahradě, když se minulou neděli ráno narodilo první mládě slona afrického. V Česku dochází k chovu tohoto druhu pouze ve dvou krajích, avšak zoo Lešná je tou, kde nový sameček přišel na svět. Slůně je v plné síle a má se k světu. Jeho matce Kali se taktéž daří. Té přispívá k výchově slonice Zola, ovšem tento nový člen byl s radostí přijat i mezi zbytek sloní skupiny.

Slon africký je kriticky ohrožený druh, který se chová v Evropě velmi vzácně. Mezi nejčastěji chované slony v Česku patří slon indický, avšak u nás můžeme spatřit i slony africké, a to ve dvou zahradách. Jednu najdeme ve Dvoře Králové nad Labem a druhou na Lešné ve Zlínském kraji. Na rozdíl od Dvora Králové se Zlín zaměřuje na odchov slůňat již několik let, v roce 2016 došlo k prvnímu umělému oplodnění slona afrického v České republice. Bohužel po dvou letech těhotenství se slonici Zole narodilo mrtvé mládě. U prvorodiček to není neobvyklé, a tak se tým ošetřovatelů rozhodl ihned uměle oplodnit další samici.

Slůně přišlo na svět v přirozeně očekáváném termínu. Mládě porodila během nedělního rána 6. června 27letá Kali, která patří mezi trio podobně starých samic ve zlínské zahradě.

„Chovatelé ráno po příchodu do pavilonu nezaznamenali žádné odlišné chování stáda, nic nenasvědčovalo tomu, že se Kali chystá porodit. Všechny slonice byly pospolu do poslední chvíle před porodem, vše probíhalo tak, jak je to obvyklé i v přírodě. Kali instinktivně nutila mládě vstávat, čistila je, pomáhala jí i Zola. Slůně se poprvé postavilo asi dvacet minut po porodu. Vše jsme měli možnost znovu sledovat díky kamerovému záznamu. Je to skutečně mimořádný zážitek, plánujeme jej v blízké budoucnosti zprostředkovat i našim návštěvníkům,“ popisuje ředitel zoologické zahrady Lešná Roman Horský.

Pro maximální klid slonů se uzavřel pavilon i veškeré okolí venkovního výběhu. První chvíle života slůněte byly ostře sledované. „První dobrá zpráva je, že slůně pije, že se o krmení zajímá. Teď sledujeme četnost a délku pití, budeme také zjišťovat, jak se váže na matku. Mládě se narodí do stáda, musí se naučit, že se napije jen u vlastní mámy,“ doplnil Roman Horský.

Dle mluvčí zlínské zoo Romany Bujáčkové zůstane pavilon a okolí výběhu uzavřen minimálně do konce tohoto týdne. „Pokud půjde vše podle předpokladů, pravděpodobně během víkendu slůně poprvé představíme návštěvníkům. Je to ale opravdu pouze první odhad. Každý den však na webu a facebooku budeme přinášet nové fotografie a zprávy. U pavilonu slonů brzy zprovozníme velkoplošnou obrazovku a nabídneme nejen záznam porodu slonice Kali, ale také dokumenty o chovu slonů ve zlínské zoo. Prosíme jen návštěvníky o respektování uzavřeného okolí pavilonu a výběhu,“ zdůraznila Romana Bujáčková.

Zlínská zoo se chystá brzy přivítat i sloního samce. Jmenované zahradě se již podařilo vybudovat jeden z plánovaných sloních výběhů, v letošním roce bude dokončena další stavba chovného zařízení v rámci projektu Karibuni. Pokud vše dopadne tak, jak má, interiér pro slony by měl patřit mezi největší zařízení svého druhu v rámci světových zoo.

Autor: Clara Isabella Andrews


Zajímalo by vás, jak probíhá chov a výcvik slonů? Přečtěte si rozhovor s pražským chovatelem slonů.


Zdroj: ceskenoviny.cz

Foto: Zoo Zlín

Příspěvek vytvořen 15

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy