Ačkoliv se dnes po celém světě slaví Den Země, přírodu a život v ní je potřeba chránit každý den. Velkou zásluhu v každodenním boji za ochranu životního prostředí má česká nezisková organizace Arnika, která o naši přírodu pečuje už téměř dvacet let. Za své hlavní poslání považuje zapojit širokou veřejnost do problematiky ochrany životního prostředí a vše přitom vysvětlit odbornými argumenty. Mimo to Arnika také vede webovou aplikaci Znečišťovatelé pod lupou, kde upozorňuje na nebezpečné látky a každoročně aktualizuje žebříček největších znečišťovatelů v České republice.
Nezisková organizace Arnika vznikla v září 2001, takže od jejího založení už brzy uplyne dvacet let. Za celé své působení věnuje nejvíce pozornosti toxickým látkám, které sleduje v potravinách, v českých řekách, ale i v ovzduší a trpělivě bojuje za politiku šetrnou k životnímu prostředí. Samotná Arnika pak působí i v několika dalších programech.
Jedním z nich je Centrum pro podporu občanů, které pomáhá lidem přímo v jejich vesnici nebo městě. Ukázalo se totiž, že velké množství lidí se velmi zajímá o místo, kde žijí, a v otázkách životního prostředí se tak často obrací na odborníky. Právě těmto lidem i občanským sdružením, kterým není osud jejich obce lhostejný, nabízí Centrum rady a pomoc. Jedná se hlavně o otázky městské zeleně, ochranu místních řek a rybníků a o odpad.
Jiným programem, který je zastřešen organizací Arnika, je Ochrana přírody. Ta se zaměřuje především na ochranu českých řek, rybníků, přehrad a všeho živého, co ve vodním prostředí žije. Poslední větší oblastí, kterou se Arnika zabývá, jsou toxické látky a odpady. Podle zakladatelů organizace je nutné hlavně donutit znečišťovatele zveřejňovat informace o toxických látkách, které vypouští do přírody. Důležitá je i otázka recyklování, kterému se v České republice velmi daří, a snižování množství odpadu jako takového.
Pod program Toxické látky a odpady spadá také webová aplikace Znečišťovatelé pod lupou, která v Česku působí od roku 2015. Ta přenáší údaje o velkých firmách, co znečišťují ovzduší i přírodu toxickými látkami, do virtuální mapy. Tady je možné najít všechny znečišťovatele z celého území Čech, Moravy a Slezska včetně podrobných informací.
Virtuální aplikace kromě čísel a údajů o znečišťovatelích nabízí také fakta o tom, jak mohou toxické látky ovlivnit zdraví člověka. Žebříček největších znečišťovatelů se každoročně aktualizuje, momentálně virtuální mapa ukazuje situaci z roku 2019. Rok 2020 a jeho toxičtí znečišťovatelé budou zveřejněni v říjnu letošního roku.
Česká příroda je kouzelná a jedinečná a její ochrana je důležitá po celý rok. Nezisková organizace Arnika a její aplikace Znečišťovatelé pod lupou je tolik potřebná každý den v týdnu od pondělí do neděle, zapojit se ale musí každý z nás. Den Země, jenž přichází každoročně v jarní den 22. dubna, je stále důležitou připomínkou, že naší přírody si nesmíme přestat vážit.
Autor: Tereza Stará
Z našeho článkového speciálu k příležitosti Dne Země si můžete také přečíst, jak se proměnila příroda a životní prostředí za poslední rok, přečíst si tematicky laděnou povídku našeho redaktora Lukáše anebo se podívat na první díl nové ekologické série, který vás seznámí s recyklačními značkami na kontejnerech.
Foto: arnika.org, pexels.com