Dobrý tipy na letní zážitky

Dobrý Zprávy 13. 6. 2021

Doba kultury jen přes internet již konečně pominula a před námi je dlouhé léto plné hudebních, filmových, divadelních a dalších kulturních akcí, které se odehrají převážně venku. Pokud nevíte, na jaký festival či akci vyrazit, nechte se inspirovat tímto článkem. Mějte však na paměti, že každá letošní akce bude mít svá pravidla. Většinou se na festivalech a koncertech setkáte s testovací stanicí, nebo budete muset předložit potrvzení o očkování, negativní test, či potrvzení o prodělání covidu-19 v posledních 180 dnech. Díky těmto opatřením budete vy i všichni ostatní v bezpečném prostředí a zábava může začít.

V červenci pod Žižkovskou věží proběhne festival Hvězdné léto, kde jako hlavní hvězda vystoupí Tomáš Klus. V rámci Hvězdného léta můžete zhlédnout i divadelní hru Hrdý Budžes a spoustu dalších představení. Pod Žižkovskou věží vystoupí také Ondřej Havelka & jeho Melody Makers, kteří předvedou nejlepší česká a americká jazzová čísla. V červenci také proběhne karlovarský festival Top RoofTop Fest s heslem „Postavme kulturu zpátky na nohy.“ Vystoupí zde například nadějná mladá zpěvačka Aiko, funk-popová skupina Funky Monx či alternative-popové duo The Sidewaves.

Tohle léto proběhne i hudební festival České hrady, kde jsou již přislíbení umělci jako Tomáš Klus, Divokej Bill nebo Mig 21. Festival proběhne v blízkosti osmi českých hradů, například Bezdězu, Rožmberku nad Vltavou či Točníku. V červenci také proběhne již dvacátý ročník poděbradských Barev léta. Fanoušci nejen rockové a punkové hudby se mohou těšit na Tři sestry, Harlej, Wohnout a další kapely. Do pražských Dejvic můžete vyrazit na festival DejVíce, což je nový projekt Nadačního fondu maléDivy, který vám přinese radost a zážitek z venkovní divadelní a hudební produkce. Těšit se můžete na spoustu divadelních představení a z hudby například na Rybičky 48 či Dana Bártu.  V Praze, Brně, Ostravě a dalších městech České republiky můžete zavítat na Dny evropského filmu, kde se představí téměř padesát snímků z různých koutů Evropy.

Příjemnou letní akcí je také Divadelní léto pod plzeňským nebem, kde si můžete vychutnat hry jako Romeo a Julie, Cyrano nebo Poslední zrnko písku. V  prostorách kostela v Horním Vítkově letos proběhne unikátní festival KUKOKLI, jehož jméno je odvozeno od slov kultura, kostel a klid. „Letos na KUKOKLI zahraje například kapela Zrní nebo Curlies. Kromě hudby se návštěvníci mohou těšit na i na stand-upy nebo divadlo,“ vysvětluje Johanka Urbanová, zakladatelka KUKOKLI.

V termínu od 18. do 20. června proběhne v Praze akce Otevřené ateliéry, která otevře veřejnosti desítky ateliérů výtvarníků, designérů a dalších umělců. Akce nabízí možnost bezplatně navštívit místa, kde umělecká díla vznikají, poznat zákulisí tvorby či se osobně setkat s umělci. V srpnu se můžete v rámci Letních Shakespearovských slavností těšit na divadelní představení, jako jsou například Bouře, Hamlet, Povyk, Zkrocení zlé ženy či Romeo a Julie. Všechny postavy ztvárňují známí pražští divadlení i filmoví herci, jako jsou například Marek Daniel, Veronika Arichteva, Jaromír Plesl, Hynek Čermák, Martin Hofmann nebo David Prachař.

Od 20. do 28. srpna bude probíhat Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Program na letošní ročník bude zveřejněn až v srpnu, ale nepochybně se diváci mohou těšit na kvalitní artové filmy, známé a významné umělce, doprovodné akce i skvělou atmosféru. V srpnu proběhne také festival Letní Letná, kde bude představeno to nejlepší z nového cirkusu, aktrobacie, tance a divadla.

Během léta budou probíhat i další malé a velké koncerty, akce a představení po celém Česku. Aby vám žádný hudební, filmový či divadelní zážitek neunikl, doporučuji sledovat webové stránky, které shromažďují plánované akce po celé České republice. Tyto informace najdete například na kudyznudy.cz, informuji.cz nebo kdykde.cz.

Autor: Magdaléna Kramperová


Kromě lidí budou v létě výletovat také loutkoví panáčci z Chrudimi, kteří míří na výstavu až do Jižní Koreje!


Zdroj: informuji.cz

Obrázky: unsplash.com, Facebook Kukokli – Lukáš Mohorka, pexels.com