Mydy Rabycad naposledy

Gabriela Kokešová

Mydy Rabycad a jejich poslední koncert. Velkolepé rozloučení této bláznivé kapely, která skórovala nejen v Čechách. A která odteď pokračuje jinou cestou. Propracovaná show, světelné orgie a hudební ráj. To byly Mydy Rabycad v pražškém Foru Karlín. 

Znáte ten pocit, kdy se ráno po nějaké akci probudíte a říkáte si, že byste ten večer chtěli zažít znovu? Přesně takový pocit jsem měla v sobotu. V pátek jsem totiž byla na koncertě kapely, jejíž hudba se mi dříve moc nelíbila. Takže jsem si sama sebe nikdy nedokázala představit na jejich koncertě. Ale v poslední době jsem se hudebně celkem otočila a začala poslouchat úplně jiné věci. A udělala jsem moc dobře. Koupila jsem si lístek na poslední koncert Mydy Rabycad. A byla to prostě pecka! Energie, skvělá atmosféra, naprosto nabitá show, našlapaná hudba, konfety, oheň, tanečnice, kostýmy. Na celém večeru jsem nenašla jedinou chybu. Prostředí Fora Karlín do celého konceptu perfektně sedělo. Taneční hudba, která rozpohybovala snad i ty, kteří nikdy předtím na koncertě netancovali. Světelná show, která byla nabitá jako žádná jiná, kterou jsem dosud viděla. To všechno byl poslední koncert hudební skupiny Mydy Rabycad. 

Celý koncert trval dvě hodiny. Začátek byl famózní, nástup s energickou písní Rise Up koncert odpálil neskutečným způsobem. Následovaly další známé songy jako Just Dance, Drowning anebo Freedom. Při několika skladbách je pak doprovázeli Circus Brothers, kapela užívající ve své tvorbě prvky balkánské lidové hudby. V polovině programu se kapela rozloučila. Ale ničemu nebyl konec, protože jsme se najednou všichni ocitli na prvním koncertě kapely Mydy. Z Mydy Rabycad se stali jen Mydy. Jejich Rabycad se s nimi rozloučila se slovy, že její pomoc už nadále nebude potřeba.

Končí éra Mydy Rabycad. Odteď už jen Mydy 

Stejní lidé, kratší název, ale také trochu jiná hudba. Koncert byl vlastně křtem nové desky Numbers. Deska jako taková je velmi krátká a žánrově se hodně posunula od electroswingu, kterým Mydy Rabycad začínali. „My většinou uvádíme, že hrajeme electropop. Používáme to slovo glamtronic, což mi přijde, že vlastně furt sedí, proto jsme si to taky vymysleli,“ uvedla v podcastu Release Party od GoOut zpěvačka kapely Žofie Dařbujánová. 

Mydy Rabycad tvořili hudbu, která tady není. Česká kapela, o které by ale asi nikdo neřekl, že prostě česká je, se svou hudbou objela celý svět. Vystupovali na festivalech jako je Sziget, Glastonbury nebo Metronome. Měli turné po Americe, Jižní Koreji a vystupovali v Kanadě. Jejich nová etapa právě začala. Jako Mydy opět vytvořili desku, která na české scéně nemá konkurenta. Hudba je experimentální a alternativní. Zároveň příjemná, něčím přitažlivá a zajímavá.  

 

Foto: Metra Drkal – Photo/Video