Udržitelná móda IV: Upcycling

Rok 2020 nám skončil a stejně tak končí i série článků o udržitelné módě s posledním vybraným tématem, kterým je Upcycling neboli jakási recyklace starých věcí a jejich přetvoření na něco nového. Samotné téma upcyklace je poměrně široké, proto se nebudeme soustředit jen na oblečení; podíváme se, jak lze využít některý odpadový materiál anebo kde si opucovat a přetvořit starý nábytek k obrazu svému.

Co s tou kupou hader?

O tom, že nepoužívané oblečení můžete věnovat různým dobročinným second handům, jsme se bavili ve druhém článku této série. Ne vždy jsou ale staré kousky vhodné k dalšímu užití, ať už z důvodu zašedlých barev, trhlin či flíčků. Přesto je škoda tento „odpadní“ materiál vyhazovat, protože se dá ještě využít, a to nejen jako hadr na podlahu. Pokud máte doma šicí stroj nebo alespoň jehlu a niť, můžete si zkusit spíchnout roušku. Návod a šablonu najdete například tady, případně tady (dle druhého návodu vám stačí jen staré tričko, nůžky a přibližně dvě minuty času).

Pokud máte látek větší množství, mohli byste vyzkoušet třeba i patchwork. V jednom díle Gilmorových děvčat povídá Lorealai Emily, jak ušila deku z Roryiných starých oblečků, to by mohla být inspirace pro mamky, jejichž ratolesti odrostly dalším dupačkám. Když jsme u těch dětí, pokud máte v okolí nějakou malou holku, která si ráda hraje s panenkami, možná by ocenila nějaké kusy starých látek. Sama si vzpomínám, jak jsem jako malá sbírala různé odstřižky a velmi neobratně z nich šila sukně a bolerka pro svou Barbie.

Mnoho další inspirace najdete například na webu caramilla.cz. Paní Petra ukazuje, jak se dají ze zbytků ušít čepice, sukně, trička, plenky i spodní prádlo. Pokud šít neumíte, na youtube je ohromné množství návodů i pro začátečníky. Možná by se našla i ochotná švadlenka nebo babička, která by vám přišla se začátky vypomoct. Přeci jen doba na zkoušení nových věcí a nabývání dovedností je teď určitě vhodná.

Šperky z PET lahve a peněženka z tetrapaku

Zabít dvě mouchy jednou ranou; to je nabídka, která se neodmítá. Nejenže zmenšíte množství odpadového materiálu, ale navíc získáte něco pěkného či praktického. Na výrobu peněženky z tetrapaku můžete navíc opět využít i zbytky látek. O tom, jak na šperky z PET lahví má moc pěkné video Monika Brýdová, případně se dají sehnat i knihy s návody. Na tomhle mě nejvíc baví, že z poměrně obyčejné, někdo by mohl říct, že až nevzhledné, PET lahve, lze vyrobit opravdu jemné a elegantní kousky, které si můžete vzít klidně do divadla nebo s nimi třeba někoho obdarovat.

Kašírování neboli papírmaš

Technika zpracování papíru, kterou mnozí z vás možná znají. S její pomocí lze ze starých novin či plat od vajec vyrobit misky, masky i různé dekorativní předměty. Krátce po vynálezu papíru ji používali například už i staří Číňané k výrobě helem, tabatěrek či kazet na zrcadla. Možnosti jsou dvě – buď na sebe ve vrstvách kladete pláty papíru namočené v lepidle, anebo si připravíte hmotu, ze které potom výsledný produkt „uplácáte“. Návody na výrobu se nacházejí na mnohých webových stránkách a doporučuji také mrknout na youtube, kupříkladu tady najdete pěkný návod na sošku kočky.

Z pokoje do pokoje

Ačkoliv se do IKEA/JYSK/ASKO jezdí pomalu jako do zábavního parku (co si budem…), na starý masivní nábytek, který měly doma naše babičky, často tamější zboží kvalitou prostě nedosahuje. Design má dnes však tendenci být upřednostňován před kvalitou a spousta židlí, křesel či skříněk tak končí u kontejnerů, což je někdy vážně škoda. Na tento – k dřevu nepříliš laskavý – trend zareagovaly holky z projektu Z pokoje do pokoje. V jejich dílně na pražském Florenci tak dostává řada opuštěných nábytků nový kabátek. A nejen to. V nabídce mají i kurzy, na kterých si můžete poctivé řemeslo vyzkoušet i na vlastní ruce.

Autor: Barbora Černošková


Nezapomeňte si přečíst i předešlé články z tohoto seriálu – slow vs. fast fashion, sekáče a lokální značky.


Fotky: photopin, pixabay

Příspěvek vytvořen 53

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy