Ani přechod do 21. století nezastavil policejní brutalitu na území Spojených států, důkazem toho je nepochybně i vražda George Floyda z roku 2020. V Baltimoru je situace ale trochu jiná – město nacházející se ve státě Maryland je zmítané kriminalitou, jaká nemá obdoby, a je držitelem nelichotivého titulu města s nejvyšším počtem vražd. Ve filmu Politický organismus se se s tímto problémem pokouší vypořádat Afroameričan Brandon M. Scott, historicky nejmladší starosta.
Dokument Politický organismus z dílny Gabriela Francise Paz Goodenougha se během hodiny a půl postará o detailní popis fungování politického boje nejen s neposlušným obyvatelstvem, ale také se soupeři z kongresu. Kromě toho může divák během snímku nahlédnout i do běžného dne Brandona M. Scotta. Není tak nouze ani o napínavé momenty, ani o běžné projížďky městem s gangsta rapem v pozadí.
Film začíná stručným uvedením do děje. Situace města zmítaného vraždami je divákovi vysvětlena spolu s kontextem Scottovy kandidatury . Úvodní průzkumy sice nasvědčují pro tohoto mladého kandidáta spíše chabý výsledek, nakonec ale Scottovi k vítězství nepřímo pomůže smrt George Floyda, která se odehrála jen pár dnů před lokálními volbami.
Snímek se následně věnuje působení Scotta v křesle starosty a ukazuje jednání jeho jednotlivých svěřenců a přátel, kteří mu přímo v ulicích pomáhají přesvědčovat místní obyvatele, aby konflikty mezi sebou neřešili násilím. Příběh každé z těchto postav je vysvětlen skvěle vybranými autentickými záběry natolik pochopitelně, že dění ve městě je přehledné i pro naprostého neznalce.
Ani dokumentu jako je tento nechybí zápletky a napínavé situace. Během celého filmu se lze setkat s nespočtem úspěchů, například v podobě postupného snižování kriminality, a skrze oči kameramana lze pociťovat, že agenda starosty je v podstatě všehoschopná. Ačkoli se může chvílemi zdát, že všechno funguje bez chybičky, jsou zde zachyceny také některé situace, při nichž se diváci neubrání smutku, zklamání či agresi, jako tomu je například u smrti jednoho z blízkých Scotta v důsledku střelby.
Veškeré autentické záběry nejsou doplněné žádnými zvukovými prvky. Pro oko běžného diváka to může působit jako ledabylá práce ze strany režie, výsledný efekt filmu ale ukazuje pravý opak. Zvuky volně hrající hudby v autě či ruch neklidné ranní ulice v okrajových oblastech Baltimoru přidávají filmu tolik realistické atmosféry, že má divák pocit, jako by příběh se starostou sám prožíval.
Závěr snímku se věnuje úspěšnému snížení kriminality v jedné z pozorovaných čtvrtí města, následné závěrečné titulky dokonce odhalují, že hodnoty četnosti kriminálních činností klesly ještě o mnoho více, než se původně předpokládalo. Tento závěr by mohl působit tradičním dojmem „konec dobrý, všechno dobré,“ jedním dechem je ale nutné dodat, že i přes výrazné zlepšení situace se město Baltimore stále potýká s vraždami na denním pořádku.
Autor: Patrik Hlaváč
V rámci festivalu Jeden svět vyšly i další recenze! Přečtěte si například o nejnovějším filmu Agnieszky Holland, jenž nese název Hranice.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.
Zdroj foto: csfd.cz, jedensvet.cz