Český podnikatel dává lógru nový život, vyrábí z něj hnojiva

Kávu spousta z nás bere jako něco posvátného. Pro někoho je to probuzení a nakopnutí, pro někoho zase gurmánský prožitek nebo umělecký zážitek v podobě labutě nakreslené v mléčné pěně. Espresso, filtr, chemex, frenchpress a všechny ostatní přípravy kávy však pojí jedna věc – sedlina. Logr, který vy nebo barista prostě vyhodíte do koše. Podnikatel Petr Mašek se však tento odpad rozhodl i dále využít a začal z něj vyrábět hnojivo.

I ve zbytku rozemletých kávových zrn toho pořád najdeme spoustu. Sedlina totiž obsahuje sice malé, ale stále cenné množství draslíku, mědi, hořčíku a dusíku, navíc má vyšší pH, což vyhovuje acidofilním rostlinám. Mezi ty patří například hortenzie, jahody nebo rajčata.

Hnojivo, které kavárníci a restauratéři většinou vysypou do koše, má ještě jednu skvělou výhodu – svou vůní odpuzuje zahradní škůdce, slimáky nevyjímaje. Právě všechny tyto výhody si uvědomil podnikatel Petr Mašek a začal s výrobou kávového hnojiva ve velkém.

„Sedlina je lepší produkt než káva, prospěšnější pro životní prostředí než nápoj. Vyhazujeme zlato,“ řekl pro web Seznam zprávy Mašek.

Ten dodává praženou kávu pod značkou Rcaffe do mnoha gastro podniků, ze kterých nedávno ale začal svážet právě i lógr. Voňavou hmotu skladuje v kompostárně v Želivci. První várka hnojiva by měla být hotová tento rok.

Ambice Maška ale nezůstávají vůbec malé a jeho cílem je stát se prvním průmyslovým zpracovatelem kávového lógru. Už teď jde o evropský unikát.

„Naše ambice jsou určitě velké. Už jsme oslovili velké světové firmy nejen v Česku. Velcí zpracovatelé kávy v Itálii a v Německu o to mají větší zájem než my,“ uvedl Mašek.

Velkými dodavateli sedliny jsou už například známý nábytkářský velikán IKEA nebo síť čerpacích stanic Shell. Je ale stále potřeba přesvědčit i další dodavatele, firmy nebo korporáty. K vytvoření hnojiva je totiž zapotřebí několik tun zbytkové kávy týdně.

Hnojivo v kompostárně vznikne zhruba za dva až tři měsíce. Zpracuje se s rozdrceným zeleným materiálem jako je tráva, větve nebo spadané ovoce, a poté se při teplotě asi 80 °C spálí všechny choroboplodné zárodky.

„Určitě se na tom něco bude dát vydělat. Nebudou to miliony ani stovky milionů, ale bude to zajímavá věc,“ věří Mašek.

Autor: Tereza Sládečková


Netradiční využití kávové sedliny našli během loňské zimy také v Polsku. Proti ledovce využili místo posypové soli lógr.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroj: seznamzprávy.cz, sazenicka.cz

Foto: seznamzpravy.cz, pixabay.com

Příspěvek vytvořen 18

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy