Lógrem proti ledovce. Místo soli sypou v Krakově ulice kávovou sedlinou

Nejen česká města bojují v těchto dnech se sněhem a náledím v ulicích. S neobvyklým a údajně ekologičtějším způsobem, jak tento problém vyřešit, přišla jedna z našich sousedních zemí. V polském Krakově začali k posypu tamních komunikací používat místo soli použitý kávový lógr. Nápad, jak smysluplně využít kávový odpad a zároveň ulevit půdě od posypové soli, se za pár dní rozšířil i do dalších měst.

„Inspirováni lidmi z Lvova, budeme zkoušet používat lógr z kávy k udržování cest a ulic v jednom parku v Krakově,“ uvedl městský odbor pro zeleň na začátku února. Zároveň město vybídlo místní kavárny, aby se zapojily do experimentu a použitý lógr darovaly na posyp.

Podle Piotra Kempfa z městského odboru pro zeleň použitý lógr nabídlo k posypu už více než padesát kaváren a po několika dnech už v Krakově nesypou kávovou sedlinou jen jeden park. „Každý se bude moct přesvědčit o efektivnosti této metody na vlastní kůži,“ uvádí Kempf na svém twitteru.

Místem zrození tohoto experimentu byl ukrajinský Lvov, který je partnerským městem polského Krakova. S iniciativou přišla Irina Orshaková, poradkyně starosty města Lvov. „Říkala jsem si, proč to nezkusit zrovna tady, když je Lvov hlavním městem kávy na Ukrajině. Obyvatelé Lvova milují pití kávy, je tu rozsáhlá síť kaváren, a tak vznikla myšlenka vyzkoušet tuto metodu v našem městě,“ vysvětluje Orshaková.

Kávový lógr se běžně používá jako rostlinné hnojivo, jeho výhod je ale více. Sedlina má abrazivní vlastnosti, které napomáhají tání ledu, zlepšuje kvalitu půdy, na niž má pozitivní vliv, a při procházkách nepůsobí agresivně na zvířecí tlapky, na rozdíl od posypové soli.

Po Lvově a Krakově se k posypu ulic a chodníků kávovou sedlinou odhodlávají postupně další města. V obci Wojkowice nedaleko Katovic už stojí koš, kam mohou lidé darovat použitý lógr, který poslouží stejnému účelu. Ve varšavské čtvrti Ursynów si kávový lógr vyzkoušeli nejdříve na přilehlých chodnících místní radnice. K dalším benefitům sedliny kolemjdoucí přidávají také typickou vůni kávy, která se rozléhá po okolí. „Naším cílem je především posbírat zkušenosti a názory obyvatel do budoucna,“ potvrzuje záměr zástupce místního starosty Bartosz Dominiak.

Autor: Lýdie Hájovská


Designérka Lenka Petráková ze sousedního Slovenska přišla s dalším ekologickým nápadem, a to na sestavení nového kontinentu –⁠ plovoucí stanice, která by v budoucnu mohla čistit moře a oceány.


Zdroje: notesfrompoland.com, rozhlas.cz, lviv1256.com

Foto: účty na twitteru @zielen_krakow a @krakow

Příspěvek vytvořen 77

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy