Zbloudilí horští turisté v Bulharsku najdou přístřeší

V bulharském pohoří Vitoša, nedaleko Sofie, vznikne během léta supermoderní útulna. Informovala o tom Bulharská televize. Půjde prý o první vysokohorský přístřešek, který se v Bulharsku postaví po padesáti letech.

Tri kladenci je místo v nadmořské výšce 1940 metrů, a tady bude taky stát přístřešek, který vzešel z architektonické soutěže, jíž se účastnilo dohromady osmnáct architektů. Mezi základními požadavky byla kromě ekologické šetrnosti a modulární formy stavby také wi-fi a možnost nabíjení telefonů.

zdroj: rozhlas.cz

S vítězným projektem přišly mladé architektky Violetka Slavova a Marija Stajnova ze sofijského studia Lusio. „Hodně diskutovaly s lidmi, kteří budou přístřešek používat,“ vysvětluje si úspěch v soutěži Stajnova. Vybraný projekt má hned několik originálních prvků – přístřešek postavený z recyklovaného hliníku, doplněného pochopitelně izolací, bude energeticky nezávislý díky větrné energii a fotovoltaické fólii na střeše. Dále bude mít čidla informující o počasí a pohybu v okolí objektu. Díky tomu bude modul za zvlášť špatných meteorologických podmínek svítit, aby k němu turisté snáz našli cestu. Když do něj v chladném počasí vstoupí, automaticky se zapne podlahové topení a osvětlení LED diodami. Uvnitř návštěvníci naleznou displej umožňující spojit se s horskou službou.

Spát se bude na podlaze a kvůli úspoře prostoru také v sítích, které na místě budou k dispozici – do nevelkého přístřešku se tak má vejít až patnáct lidí. Pokud se přístřešek ve vysokohorských podmínkách osvědčí, další si objedná bulharská polární expedice. Se soutěží přišla organizace Bring, která tak chce popularizovat moderní a energeticky úspornou architekturu.

Autor: Lýdie Hájovská

Zdroj: rozhlas.cz

Příspěvek vytvořen 76

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy