Přehlídková mola patří plus size modelkám a ženám, které se nebojí lišit

Magdaléna Kramperová

Obchodní řetězce konečně pochopily, že ne každá žena má tělo modelky. Všechny ženy jsou krásné, což dokazují i webové stránky firmy H&M, kde můžete najít nejrůznější ženské postavy předvádějící nové modely. Ještě před nedávnem se totiž společnosti prodávající oblečení bály ukázat všechny typy žen, a ne jen vybrané štíhlé a vysoké dívky. Poslední dobou naštěstí probíhá určitá revoluce, díky níž můžete na tyto takzvané plus size modelky narazit čím dál častěji.

Na konci minulého roku se tyto ženy prosadily i na molech a předváděly modely předních návrhářů přímo na přehlídkách. Trend neustále narůstal a na některých show se nakonec procházelo pouze pár modelek s velikostí XS. Například značka Dolce a Gabbana na mole ráda ukazuje dívky nejrůznějších etnik, postav a dat narození. To, že modelce musí být 17 let a ne víc, už je nějaký čas pouhý mýtus. Právě proto na přehlídkových molech září ženy až do čtyřiceti, někdy i do padesáti let. Přehlídky jsou díky této skutečnosti mnohem rozmanitější a navíc je příjemné vidět, že drahé modely nejsou šité pouze na klasické postavy z časopisů, ale naopak mohou slušet a sedět opravdu všem. Ať už se jedná o plnoštíhlé ženy, nebo ženy se silnějšími pažemi či nohami kratšími, než mají obvykle vysoké modelky. Tyto lehké nedokonalosti jsou totiž běžné a hlavně lidské – a každý nějaké má.

Na molech tak nikdy nebylo k vidění tolik různorodých postav, jako je tomu právě dnes. „Návrháři stále mluvili o zapojení plus size modelek, až teď ale konečně praktikují to, co kážou,“ prohlásila známá plus size modelka Ashley Graham s tím, že je ráda, že už se návrháři nesnaží vměstnat všechny ženy do jednoho univerzálního vzorku. Naopak si dají tu práci, aby ušili kusy jednoho modelu v různých velikostech. A obdobně to vidí i některé její kolegyně. „Opravdu vidím progres. Značky angažují více plus size modelek a já mám konečně pocit, že jsem akceptovaná jako skutečná modelka a že nejsem jen lákadlem pro tisk,“ uzavírá Marquita Pring.

Zdroj a foto: vogue.com, prozeny.cz