Nekupuj, nevyhazuj… SWAPUJ!

Již třetí rok se organizace Swap – Prague snaží o několikanásobné využití věcí, které už zdánlivě nepotřebujeme. Kniha, kterou jste četli před lety a mohla by dělat radost dalšímu čtenáři, oblečení, které se vám už zdá okoukané, nevhodné dárky… než je vyhodíte, dejte jim druhou šanci. Na akcích Swap – Prague se pro ně možná najde vhodný majitel, což znamená, že věci neskončí bez přemýšlení v koši, vy i nový zájemce budete spokojení, a dokonce se uleví i planetě!

A jak celé ,swapování’ vlastně funguje? Swap (výměna/vyměnit si) je způsob získávání věcí jinak než nákupem. Pokud máte rádi kouzlo použitých knih, starých LP desek, nebo to jednoduše chcete vyzkoušet, můžete se účastnit jakékoliv akce na výměnu věcí, efekt bude stejně přínosný. Pro účast na události přímo od Swap-Prague musíte vyplnit on-line registraci, seznámit se s jednoduchými pravidly a následně se vydat na „swapování“, které většinou probíhá v prostorách na Žižkově nebo Vinohradech.

S sebou vezmete již zmíněné věci, které by ještě mohly někomu posloužit nebo slušet. Vstupné je symbolická stokoruna a součástí bývá i doprovodný program v podobě přednášky, uměleckého vystoupení, nebo workshopu, kde si něco můžete také ekologickou cestou vyrobit. Domů si smíte zadarmo odnést cokoliv z nabízených věcí, pokud toho bude přiměřené množství (co sami unesete). Organizace mimo jiné podporuje například myšlenky „bez obalu“, nebo „zero waste“. O nadcházejících akcích se vždy dozvíte prostřednictvím Facebooku nebo Instagramu.

„Chceme zařadit používání věcí z druhé ruky, třídění a swap jako běžnou formu návyků většiny obyvatel. Přejeme si šířit myšlenku swapu a vytvořit aktivní komunitu, která bude sdílet společně své přebytky a upřednostní tuto výměnu před nákupem. A když nakoupí, tak s rozmyslem,“ vysvětluje tým swap-prague svá jednoduchá přání a vize.

Doufejme, že se z tohoto trendu brzy stane dlouhodobě udržitelný zvyk nás všech, protože je to nápad, díky kterému můžeme příjemným způsobem šetřit planetu, naučit se více používat, méně vyhazovat a navíc potkat i nové přátele!

Autor: Magdaléna Kramperová


Zajímá vás udržitelná móda? Recyklujte své znalosti a připomeňte si příběh o švédském obchodním domě plném second-handů!


Foto: instagram.com, pexels.com

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy