Sledge hokejisté: Bojovníci nejen na ledě

Kdo z nás by neobdivoval slavné sportovní hvězdy? Každý, kdo alespoň trochu sleduje sport, má své oblíbence, hrdiny a bojovníky, kteří píší velké sportovní příběhy. Sport sám však píše příběhy bez ohledu na činnost, úroveň, slávu a přítomnost televizních kamer. Jedny z nejsilnějších sportovních příběhů se totiž odehrávají i na našich zimních stadionech. A ne jen tehdy, když zrovna na led vyjede extraligový celek…

(Autor: Petr Koval)

Je sobota a já se vydávám na olomoucký zimní stadion sepsat a zaznamenat reportáž ze zápasu České para hokejové ligy. Na několika takových zápasech jsem už byl dříve ve Studénce nebo v Ostravě-Porubě, a pokaždé to byla velmi emotivní podívaná, která člověku posune vnímá okolního světa a osobních malicherností na trošku jinou úroveň.

Je krátce po půl třetí odpoledne a právě končí trénink těch nejmenších hokejistů. Rolba začíná upravovat led a a za chvíli už se ze šaten začínají hráči pozvolna přesouvat směrem na ledovou plochu. Sáňky už mají od trenérů a manželek nachystané a vrhnou se na rozbruslení. Na něm to hokejisté pořádně rozjíždějí a snaží se co nejvíce rozcvičit před náročný utkáním. Puky od hokejek lítají pořádnou rychlostí směrem na branku. Po chvíli dvojice rozhodčích úvodní rozcvičku ukončí a jde se na věc.

Úvodní buly vyhrávají olomoučtí Kohouti a už po minutě se ujímají vedení, za minutu však Sparta srovná a ještě do konce první třetiny zápas otočí. Hraje se tvrdě, ale v duchu respektování pravidel. Nejde tady vidět žádná přehnaná agresivita nebo touha po konfliktu, hráči se navzájem respektují a mají k sobě úctu. V celém utkání se odehraje spousta nádherných soubojů, hra se přelévá ze strany na stranu a k vidění jsou přečíslení, brankářské zákroky i rychlostní souboje. Sledge hokejisté se však v každém zápase musejí vypořádat s tím, že pro ně nejsou české zimní stadiony příliš uzpůsobené. A tak například zůstávají po celou dobu zápasu na ledové ploše, neboť střídačky i trestné lavice jsou u mantinelů. Pro bojovníky i mimo led je to však jen malá vada na kráse.

Utkání nakonec končí vítězstvím Sparty 2:3 a týmy si na závěr jako v každém jiném sportu podají ruce. Už na střídačkách je však na obou stranách vidět plno úsměvů. Lidé, kteří mezi sebou ještě před chvíli soupeřili, teď společně vtipkují a odnášejí si z ledu pocit dobře odehraného zápasu, a to bez ohledu na výsledek. Ostatně, přesně to na ohlasech později shrne také sparťanský obránce Jan Zapletal: „Dnes jsme vyhráli, předtím zase čtyřikrát prohráli, není to ostuda, stát se to může.“

Autor: Jan Meichsner

Hledáte další inspirativní příběhy ze světa sportu? Stačí jedno kliknutí.