Slámky We-Straw přichází jako neškodná náhrada za plastová brčka

Kristýna Michalčíková

Plastová brčka jsou nekonečným tématem a situace ohledně plastů začíná bít na poplach. Jejich papírová náhrada je sice ekologičtější, existuje však ještě lepší řešení, které přírodě neublíží vůbec. Řeč je o slámě, která nám plastová brčka plně vynahradí. A jako bonus se brčko po pár minutách používání nerozmočí.

We-Straw brčka jsou vyrobena z žitného stébla, které je 100% rozložitelné a neznečišťuje planetu jako plastová brčka. Slámky jsou ekologické, organické, kompostovatelné, sterilizované, jednorázové a neobsahují lepek. Brčko je dlouhé 21 centimetrů (kvůli kolínkům na stéblech se delší udělat nedají). Každý jeden kus je originální, protože každý má jinou tloušťku. Ta se pohybuje od 3 do 6 milimetrů. We-Straw vydrží jak v horkém, tak ve studeném nápoji a nemění jeho chuť. Co také stojí za vyzdvihnutí je fakt, že brčko se na rozdíl od papírových vůbec nerozmočí ani po několika hodinách.

„V červenci roku 2018 jsem byl v mé oblíbené kavárně s přítelkyní na kafi a limonádě. K limonádě jsme nedostali žádné brčko a pít ze sklenice, která je po okraj plná ledu je ekstrawmě nepříjemné. I nevydržel jsem to a vyrazil se osobně zeptat k baru, kam se brčko podělo. Od mladé číšnice přišla prudká odpověď: Brčka zabíjí želvy a zvířata v oceánech. Nedám Vám ho…,“ popisuje nepříjemnou situaci z kavárny na stránkách We-Straw zakladatel David Macháček. Tohle mu vrtalo hlavou, až nakonec dostal nápad, jak situaci zlepšit. „Vždyť brčku se jinak řekne slámka… a ta je ze slámy.“

Nápad se vyvinul v první testovací slámky a přes navrhování loga firmy až po distribuci v září 2018 to už šlo hladce. Momentálně We-Straw spolupracuje s více než 200 podniky.

„S Davidem Macháčkem se známe už delší dobu a jsme kamarádi. Poté, co jsme s kolegou otevřeli kavárnu, tak jsme přirozeně oslovili Davida, aby nám dodával slámky. Zákazníci jsou většinou nadšení. Občas nám automaticky řeknou, že nechtějí brčka, ale poté co sdělíme, že je máme ze slámy, tak jsou příjemně překvapeni,“ sdělili dojmy Huy a Robin z kavárny Národní 38 v Praze.

„Používáme je zhruba od prázdnin. Spokojení jsme, protože se, aspoň za nás, jedná o výbornou jednorázovou variantu brček. Já osobně jsem hledala hodně po internetu a narazila jsem na Instagramu na obrázek jedné kavárny, která měla nafocené a označené We-Straw brčka. Takže jsem si našla webovky a kontaktovala jsem hned Davida s objednávkou. Ohlasy jsou kladné – hodně lidí se zajímá, z čeho to je. Přece jen jsme na malém městě a nejspíše první v okolí, kdo tuto alternativu zavedl. Jediné, co by se hodilo skrz hustší nápoje, je, aby brčka byla širší, ale to je mi jasné, že to ‚jen tak‘ nenaroste,“ říká Lenka z Music Bar Forea v Lanškrouně.

Slámky si každý může přímo na webu koupit i domů, popřípadě se domluvit jako podnik na spolupráci a podpořit tak celý projekt. Z každé prodané slámky se přispívá na transparentní účet velkého projektu Chráníme mořské želvy z.s..

Foto: hithit.com, facebook.com/BrckaZeSlamy