Nora Fridrichová je patronkou sbírky Notebooky pro děti samoživitelů

V dnešní době online výuky se žáci a studenti bez počítače a připojení k internetu neobejdou. Mnohým se to může zdát jako samozřejmost, ale pořád jsou mezi námi tací, pro které je vlastní počítač nebo notebook pouhým snem. Jednou z těchto skupin jsou rodiny, kde děti vychovávají samoživitelé. Po tom, co se k Noře Fridrichové dostal příběh o Nelle, které by notebook hodně pomohl, se rozhodla jednat a založila sbírku Notebooky pro distanční výuku dětí samoživitelů.

Nora Fridrichová se zabývá situací samoživitelů už několik let

Nastavená cílová částka byla 50 000 Kč. Tento cíl se rychle naplnil a sbírka stále pokračuje, momentálně se vybralo přes 1 350 000 Kč. Fridrichovou oslovila Česká spořitelna, aby jí pomohla vybrat deset dětí samoživitelů, kterým daruje notebook. Novinářka se s tím svěřila na svém Twitteru a začaly se ozývat další jednotlivci i velké firmy se svými nabídkami. Alza.cz věnovala padesát notebooků a poskytla slevy na zařízení, která se kupují z peněz sbírky. T-mobile plánuje vybavit 500 domácností připojením k internetu i notebooky. Pozadu nezůstal ani Vodafone, který poskytne 500 rodinám internetové připojení. Mezi dárce se přidali i podnikatelé, například Radek Pokorný, Alexandr Mareš a Tomáš Krsek. „Je to taková sněhová koule. A to je dobře, protože od organizací, se kterými spolupracuji, mám informace, že spousta matek samoživitelek tento problém opravdu akutně řeší,“ ujišťuje Fridrichová.

Svůj notebook dostala Nella, která se doma stará o své sourozence a na učení nemá moc času. S tímto příběhem sbírka odstartovala. Zásilka přišla i dívce z karavanu, která žije se svou maminkou a nemají dostatečné materiální podmínky. Pro úkoly si musela chodit do školy osobně.

Přispět může každý na webu znesnaze21. Sbírka poběží do 10. prosince 2020. Nejčastěji Fridrichovou kontaktují učitelé nebo ředitelé škol, kteří vědí o dětech, jimž notebook pomůže účastnit se online výuky. Každá rodina se před obdarováním prověřuje.

Fridrichová se o případy samoživitelů zajímá několik let. Kromě sbírky spolupracuje i s firmami jako Tesco, Rohlík nebo Košík, které rozváží samoživitelům nákupy. „Mám radost, kolik firem a podnikatelů se rozhodlo pomoci, protože v současné době to je opravdu potřeba,“ říká Fridrichová.

Autor: Adéla Sobotíková


O několika Nořiných iniciativách na podporu samoživitelů jsme vás informovali už v minulosti. V loňském roce na jejich podporu uspořádala například knižní burzu.


Zdroj: znesnaze21.cz, forbes.cz, Twitter Nora Fridrichová

Foto: znesnaze21.cz, svetzeny.cz