Šetřete jednoduše s dobrými tipy na spoření

Dobrý Zprávy 31. 10. 2020

Dnes, 31. října, by měli všichni spořílci světa slavit. Je totiž Mezinárodní den spoření! Odkládání peněz a celkově finanční gramotnost je něco, o čem by měl mít povědomí jak šestnáctiletý student, tak osmdesátiletá babička. Právě dnes bych vám tento den chtěla přiblížit a předat pár tipů o spoření a šetření, které mám jako studentka odzkoušené a které mohou právě třeba i vám pomoci odstartovat vaši cestu za lepším finančním hospodařením.

Světový den spoření vznikl v roce 1924, když se na jeho zrodu shodli zástupci 29 zemí na prvním Mezinárodním kongresu spořitelen v italském Miláně. Cílem bylo především dostat spoření do širšího povědomí veřejnosti a přimět lidi k zamyšlení se, zda ve svých domácnostech opravdu hospodaří rozumně a efektivně. Podle odborníků je s výchovou ke spořivosti dobré začít už v dětství, kdy se děti potkávají s financemi poprvé, a to v podobě kapesného. „Faktem je, že ti, kdo byli schopni spořit jako malí, dokáží v dospělosti spořit lépe a efektivněji,“ říká ředitel retailového bankovnictví české odnože ING Bank Libor Vaníček.

Chci vám tedy představit pár tipů na spoření, které mi vyhovují a nejsou nijak zbytečně složité. Berte prosím v potaz to, že jsem jen studentka, která prozatím nemá rodinu a nedisponuje obrovskými částkami. Tipy jsou však dle mého názoru použitelné právě i do „dospělého“ života.

Udělejte si přehled příjmů a výdajů

Abyste vůbec mohli začít šetřit, je dobré se pustit do pravidelného přehledu svých příjmů a výdajů. Vsadit můžete na klasiku zapisování do sešitu. V dnešní době mobilních telefonů je však již mnohem efektivnější stáhnout aplikaci, která vám s přehledem hravě pomůže, a navíc vám nabídne pár dalších funkcí, které se taktéž mohou hodit.

První aplikací, kterou mám odzkoušenou, je 1Money. Je skvělá především svou přehledností a dostupnou verzí českého jazyka. Stačí jen zadat počáteční částku, kterou máte na účtu a v hotovosti a začít zaznamenávat příjmy a výdaje do kategorií, jako jsou potraviny, doprava nebo návštěva restaurace. Pomocí grafů pak můžete sledovat jak vaše roční, tak měsíční a denní útraty a třeba vás ta obrovská částka nakopne k tomu více šetřit. Uživatele iPhonů bohužel zklamu. V Apple Store aplikace k dispozici není.

Druhou aplikací je Spendee, která je dostupná jak pro Android, tak pro iOS v české verzi. Nabízí stejné možnosti jako 1Money – přehledně a jednoduše. Já ji však využívám právě na tvoření rozpočtů, o kterých se chci rozepsat dále. Právě v této aplikaci si můžete vytvořit a sledovat rozpočet úplně na cokoliv. Já mám například nastavený denní rozpočet na všechny výdaje dohromady, který nechci přesáhnout. Nastavit však jde i na jednotlivé výdaje zvlášť. Když tedy zadávám své útraty, tato funkce mi přehledně ukazuje, kolik procent z rozpočtu již bylo utraceno, za co a kolik mi ještě zbývá financí. Na druhý den potom vím, kolik jsem ušetřila a aplikace mě za to navíc pochválí. To je pak alespoň motivace šetřit.

Stanovte si spořící cíl

Další věcí, která pomáhá k pravidelnému spoření, je stanovení si finančního nebo hmotného cíle, kterého budete chtít dosáhnout za určitou dobu. Může to být například ušetření dvou tisíc každý měsíc, nebo koupě nového kávovaru. Rozhodnutí, co vás bude více motivovat k odkládání peněz bokem, je jen na vás. Čím blíže budete k dosáhnutí cíle, tím více se bude motivace šetřit zvětšovat.

Zvykněte si na rozpočty

Tvorba rozpočtů je jedna z věcí, která vás udrží ve spořícím módu, jelikož budete každý den vědět, kolik si můžete dovolit utratit peněz. Taktéž budete mít přehled, kolik zbylých peněz vám zůstane bokem. Rozpočty si můžete vytvořit jak měsíční, tak třeba týdenní. Mně jako studentce se osvědčil rozpočet denní právě v aplikaci Spendee. Každý den mám nastavenou jednotnou částku, kterou si můžu dovolit utratit. Většinu času tu částku nakonec ani neutratím a zbylé peníze si hned odkládám do obálky „ušetřeno“. Šetřím tak něco málo každý den a vím, že vždycky budu mít rezervu na horší časy.

Osvědčeným způsobem tvoření rozpočtů je i obálkový systém. Stačí si akorát vytvořit plán výdajů a různé obálky s kategoriemi jako jsou potraviny, oblečení, dárky nebo volný čas a do těch vložit částku, kterou chcete za daný týden/měsíc za danou kategorii utratit. Zbylé peníze v obálkách na konci měsíce jsou opět důkazem vaší úspory.

Šetřete na maličkostech

Šetření je také především o nastavení mysli. Proto bych chtěla připomenout, že je důležité denně dělat i menší krůčky, které vám pomohou nějaké ty peníze ušetřit, a přitom se nebudete muset skoro vůbec omezovat. Jedním z tipů je placení hotovostí, ne debetní kartou. Na tenhle tip myslete především, pokud v páteční večer vyrážíte s kamarády do baru či klubu a hodláte celou noc holdovat alkoholu. Pokud však chcete ušetřit ještě více, pozvěte kamarády k sobě domů a udělejte si párty doma. S tím rovnou souvisí i další tip: nejezte v restauracích, ale snažte se si vařit doma. Rozhodně vás to vyjde lépe, a navíc se i něčemu novému přiučíte. Ušetřit můžete i na nakupování oblečení. Pokud se vám určitý kus oblečení líbí, nekupujte si ho hned, ale počkejte třeba týden nebo dva. Ve většině případů si na něj za dva týdny buď ani nevzpomenete, nebo zjistíte, že ho vlastně nepotřebujete. Ujasněte si, co opravdu ve vašem šatníku chybí, a kupte místo halenky raději zimní boty, které máte z minulého roku už prochozené a děravé.

Mám úspory. Co teď?

Teď už je jen na vás, jakým způsobem s našetřenou částkou naložíte. Buď si koupíte nový mobil, pozvete přítelkyni nebo přítele na hezkou večeři nebo si je jen necháte uložené na horší časy. Pokud chcete myslet na budoucnost, můžete si založit stavební spoření, spořící účet nebo rovnou začít investovat do nemovitostí, dluhopisů či podílových fondů. Možností je opravdu spousta. S rozhodováním by vám mohla pomoci kniha Bohatý táta, chudý táta od podnikatele Roberta T. Kiyosaki a podnikatelky Sharon L. Lechter, ve které se toho hodně dozvíte právě z oblasti finanční gramotnosti a třeba i přiučíte, jak se stát finančně nezávislými. Kniha je navíc napsaná tak, aby její obsah pochopil i ten největší ekonomický laik. A to je na ní to skvělé.

Autor: Aneta Luksová


Máte rádi retro věci? Tak to nezmeškejte naše dobré tipy, ve kterých vám Adam prozradí, které se opravdu vyplatí pořídit.


Zdroj: idnes.cz

Foto: pixabay.com, Aneta Luksová