Slepice v nouzi zachraňuje před jatky adopce

V českých klecových velkochovech je téměř pět milionů slepic. Žijí v hrozných podmínkách, a když přestanou splňovat normy, chovatelé je prodají na jatka. Záchranu a šanci na lepší život drůbeži poskytuje  iniciativa Slepice v nouzi. Založilo ji občanské sdružení Hnutí DUHA Střední Čechy. Zprostředkovává nejen takzvanou adopci slepic, ale zachráncům nabízí také osvětu a poradenství v dalším chovu.

Velkodrůbežáři zavírají zvířata do malých klecí. V jedné kleci se na sebe mačká i několik desítek slepic. Nemají žádný prostor k pohybu. Když přestanou snášet vajíčka podle plánu velkochovu, skončí na jatkách. Tyto kruté podmínky minulý rok zakázal Parlament České republiky. Zákaz bude ovšem platit až od roku 2027. Do té doby slepice potřebují pomoc k důstojnému životu. 

Iniciativa Slepice v nouzi vykupuje od velkochovů slepice odsouzené k smrti na jatkách a nabízí je zachráncům k adopci. Zájemci o adopci se mohou  nezávazně zaregistrovat do evidence na webu iniciativy a další informace o adopci vykomunikovat s organizátory, nebo oslovit velkochov osobně. „My jsme slepice odkoupili přímo z velkochovu, ale využili jsme mapy velkochovů na stránkách projektu. Ulehčilo nám to hledání,” říká chovatelka zachráněných slepic Petra. 

Zachráncem může být každý, kdo má pro chov drůbeže vhodné podmínky. Základem je zahrada s kurníkem a výběhem. Přestěhovali jsme se do domu po prarodičích, kde už kurník byl, takže v tom jsme to měli jednodušší, akorát jsme jim zvětšili výběh, aby slepice měly více prostoru,” popisuje Petra podmínky. 

Slepice také potřebují správnou stravu. Tu tvoří především krmná směs, kterou je vhodné doplňovat bylinkami nebo vejci. Chovat slepice je skvělé i proto, že neplýtváme jídlem. Jídlo, které nesníme, dáváme slepicím. Samozřejmě pokud je pro ně vhodné,” dodává chovatelka. Důležité je i sledovat zdravotní stav zvířat. Iniciativa začátečníkům se vším poradí. 

Adoptovaná slepice zachrání několik dalších. „Slepice dává několik let vajíčka rodině, která je nemusí nakupovat. Když přibude rodinných chovů, klesne odbyt,” vysvětluje iniciativa. Domácí čerstvá vajíčka od šťastných slepic jsou přidanou hodnotou. 

Autor: Ivana Syrovátková


Zvířata, kterým lidé pomohou, dokážou být velmi vděčná, a to i ta divoká. Podívejte se na několik videí, ve kterých se zvířata mazlí s člověkem.


Zdroj: Slepice v nouzi 

Foto: OBRAZ – Obránci zvířat, Ivana Syrovátková 

Příspěvek vytvořen 15

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy