Pokud zmíníme jméno růže šípková, automaticky se nám vybaví trny a husté keře. V České republice je to rostlina velice rozšířená a v přírodě ji můžeme potkat na každém rohu. Málokdy si však uvědomíme, jaké poklady v sobě ukrývají její plody – šípky. Kromě zdravotních účinků je to skvělá podzimní dekorace, jsou velice důležitou součástí fungování ekosystému, stále častěji se využívají v kosmetice a v neposlední řadě se dají využít do spousty zdravých, dobrých receptů.
Rádi bychom vám představili novou sérii našich článků. Čeho se budou týkat? Potravin, konkrétně těch dobrých potravin. V každém z nich se dozvíte nové informace o zajímavých surovinách, které můžete zařadit do svého jídelníčku. Prozradíme vám hlavní benefity, ukážeme zajímavé recepty a také upozorníme, na co si u nich dát pozor. Jako první v této sérii vám představíme šípek, plod, který toho skrývá více, než jste si mysleli.
Růže šípková, latinským názvem Rosa canina, má v našich zemích dlouhou tradici. Kde se nachází původ této byliny? První zmínky nalezneme již ve starověkém Řecku, její plody předepisoval sám otec všech lékařů Hippokrates. V jedenáctém století se šípek objevuje v anglosaském herbáři jako velice důležitá medicína při boji s chorobami. V současnosti nalezneme tuto rostlinu vlastně po celém světě. Vyskytuje se v celé Evropě, severozápadní Africe, Asii a také v určitých oblastech Severní a Jižní Ameriky.
Jaké jsou hlavní benefity šípku?
Hlavní výhodnou je bezesporu vysoký obsah vitaminu C. Šípek ho totiž obsahuje až desetkrát více než citron a lépe už je na tom pouze rakytník. Je to skvělý tip na posílení imunity hlavně v tomto zimním období, má protizánětlivé účinky a můžete ho využít při boji s chřipkou či nachlazením. Kromě vitaminu C obsahuje šípek i mnoho jiných účinných látek, například vápník, železo, rutin, vitaminy B1, A, E a K. Mimo jiné pomáhá i při otocích nebo zánětu ledvin.
Chcete se zaměřit na trvalé zdraví? Šípek je považován za velmi efektivní antioxidant a čím dál častěji je spojován s bojem proti rakovině. Ani při kožních problémech nešlápnete vedle. Pomůže vám při boji s akné a má pozitivní účinky na projevy stárnutí naší pokožky. Šípek je surovina, která má velice široké využití, a pokud se rozhodnete ho zařadit do svého života, určitě neuděláte chybu.
Na co si dát pozor?
Velmi důležitý je samotný sběr. Pokud se rozhodnete vyrazit na šípek, nejlepší čas je po prvních mrazech, kdy je plod měkký a dá se dobře zpracovat. Jestliže budete z šípku dělat čaj, dejte pozor, aby voda nebyla příliš teplá, mohli byste všechny vitaminy takzvaně uvařit. Ideální teplota je okolo šedesáti stupňů.
Originální recepty, v nichž můžeme tuto „superpotravinu“ využít
Šípek je v naší kuchyni často opomíjený. Kdybyste to chtěli napravit a zároveň se naladit na atmosféru blížících se Vánoc, tak jsme pro vás připravili čtyři originální recepty, které vás přesvědčí, že šípek je opravdový poklad. Výsledky těchto receptů mohou být také skvělé jako dárek pro vaše blízké. Kombinace něčeho zdravého a dobrého je to nejlepší, co můžete darovat.
Nepečené šípkové cukroví
Blíží se Vánoce, tak proč si je letos neozvláštnit zdravějším typem cukroví? Tento recept je velmi originální, zvládnete ho za pár minut a navíc je vhodný i pro pacienty s bezlepkovou dietou.
Suroviny:
100 gramů mandlové mouky
50 gramů přírodního cukru
2 vrchovaté lžíce domácí šípkové marmelády
Postup:
Je to velice jednoduché, nejdříve smícháte suché ingredience a poté postupně přidáváte marmeládu. Když máte správnou konzistenci, z těsta vytvarujete kuličky, které necháte zaschnout a po pár hodinách čekání již můžete bez výčitek konzumovat.
Šípkové bonbony
Tento recept očaruje jak děti tak i dospělé, bonbony mají výjimečnou chuť, připomínající podzim. A je zaručené, že jeden kus takové dobroty vám stačit nebude.
Suroviny:
500 gramů šípku
200 gramů cukru
70 gramů vanilkového cukru
1 balíček plátkové želatiny
100 mililitrů pomerančové šťávy
voda
celofán
Postup:
Nejdříve šípky očistíte, přendáte do většího hrnce a necháte třicet minut vařit. Změklé plody pomocí sítka propasírujete a získáte přibližně dvě stě padesát gramů hotové směsi.
Dále si připravíte želatinu, plátky necháte v pomerančové šťávě deset minut, aby mohly nabobtnat. Přidáte cukr a za stálého míchání ohřejete. Kapalina by měla být na konci zahřívání čirá.
Do takto připravené želatiny přidáte šípkový protlak a důkladně zamícháte. Necháte vychladnout, poté pomocí lžičky tvoříte jednotlivé bonbony, které obalíte ve vanilkovém cukru a necháte zaschnout. Nakonec zabalíte jednotlivé kusy do celofánové folie.
Šípkový crumble
Crumble je skvělý koláč s drobenou a vysokým obsahem ovoce. Pochází z Anglie, ale v současné době si ho oblíbili lidé po celém světě. Připravit ho můžete do vymazaného pekáče či malých mističek.
Suroviny:
1 hrnek očištěných šípků
3 oloupaná jablka
4 lžíce cukru (kokosový, třtinový, bílý)
2 lžíce vlašských ořechů
2 lžíce ovesných vloček
2 lžíce hrubé mouky
3 lžíce másla
špetka soli
5 lžic vody
Postup:
Nejdříve si nakrájíte na kostičky oloupaná jablka a rozpůlíte již očištěné šípky. Spolu se skořicí a cukrem dáte ovoce do kastrolu a necháte patnáct minut podusit, dokud jablka i šípky nebudou zcela změklé.
Mezi tím i vymažete pekáč nebo misky, troubu rozehřejete na 180 stupňů a ze zbylých ingrediencí si připravíte drobenku.
Po uplynulé době přendáte ovocnou směs do pekáče a zasypete připravenou drobenkou. Koláč pečete přibližně dvacet až dvacet pět minut.
Šípkový olej
Šípkový olej je plný vitamínů a prospěšných látek. Dá se použít jak v kuchyni tak při péči o pleť. Pomáhá při výskytu akné, bojuje proti vráskám a využívá se také k projasnění pleti. Jeho příprava je navíc velmi jednoduchá.
Suroviny:
1 litr kvalitního oleje
100 gramů očištěných šípků
sklenici
Postup:
Šípky vložíme do sklenice, měly by tvořit přibližně jednu třetinu obsahu, zbytek dolejeme kvalitním olejem podle vašeho výběru. Takto připravený nálev uzavřeme a necháme přibližně jeden měsíc uležet. Každý třetí den sklenici otočíme, aby se vitamíny z šípků lépe uvolily. Po uplynutí jednoho měsíce šípky odebereme a ve sklenici necháme pouze čistý olej, ten skladujeme na temném a chladném místě.
Autor: Lucie Brožová
Ačkoli je to v jiných částech světa zcela běžné, tak pro nás je konzumace hmyzu něčím nepřirozeným. Přitom hmyz může nabídnout spoustu prospěšných živin. Nedávno jsme sdíleli rozhovor s Martinem Masárem, který se této tématice věnuje.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.
zdroj: mojezdravi.cz, radioteka.cz, příroda.cz
Foto: Bigstockphoto, Luise Vindahl