Skupině vědců z Durhamské univerzity se podařilo vytvořit dosud největší a nejpodrobnější trojrozměrnou mapu vesmíru. Povedlo se jim to za pomoci dat získaných z prvního průzkumu spektroskopického přístroje DESI (Dark Energy Spectroscopic Instrument). Snímek zachycuje přes 7 milionů galaxií ve směru souhvězdí Panny až do vzdálenosti 5,8 miliardy světelných let od Země. Pomocí speciální součástky vytvořené z optických vláken tak vědci nabízejí unikátní pohled do hlubin jinak nezmapovaného vesmíru.
Systém DESI, umístěný na Mayallově teleskopu na hoře Kitt Peak v Arizoně, se skládá z několika spektografů, jenž jsou instalovány v kopuli dalekohledu. Tyto přístroje rozdělují světlo na frekvenční spektrum a analyzují jeho barvy. U vrcholu dalekohledu se nachází 5 tisíc robotických motorů, jenž umisťují optická vlákna s neuvěřitelnou precizností. To přístroji umožňuje shromažďovat přesné údaje o 5 tisících galaxiích najednou. Po sběru dat z jedné oblasti pak teleskop zamíří na další část noční oblohy a proces se opakuje, díky čemuž vědci na komplexním snímku vidí obrovskou kosmickou síť. Pomocí rozdělení světel galaxií, hvězd a kvazarů do barevných pásů také dokážou odhalit chemické složení, vzdálenost a rychlost, jakou se tyto objekty pohybují.
„Je v tom spousta krásy,“ říká Julien Guy, ředitel projektu DESI. „V rozložení galaxií na 3D mapě jsou patrné velké klastry, vlákna a dutiny. Jsou to největší struktury ve vesmíru. A právě v nich můžete najít otisk velmi raného vesmíru a historii jeho expanze.“
Analýza je založena na rozpínání vesmíru a na rudém posuvu, tedy na poznatku, že světlo ze vzdálenějších galaxií se natahuje – jeho vlnové délky se posouvají k červenému konci spektra. To znamená, že galaxie, které jsou víc červené, jsou od nás také dál a tento efekt je poté patrný i na mapě. Z těchto dat je DESI schopen sestavit trojrozměrnou mapu vesmíru. „DESI je opravdu skvělý, protože zachycuje slabé a červené objekty, které jsme dosud nezaznamenali. V datech také nacházíme hodně exotických systémů, které jsme před tím nemohli podrobně studovat,“ líčí Victoria Fawcettová z Durhamské univerzity.
Aktuální trojrozměrná mapa byla vytvořena z dat získaných v roce 2021 během pouhých 7 měsíců provozu DESI. A to je teprve počátek úspěchu této technologie. Právě probíhající první mise by totiž měla skončit až v roce 2026. Tou dobou by měl DESI zkatalogizovat dohromady přes 35 milionů galaxií. Některé z nich budou vzdálené od naší planety až 11 miliard světelných let. Tím pádem se můžeme těšit na velké množství nových zajímavostí o galaxiích, černých dírách, kvasarech a temné energii urychlující expanzi vesmíru.
Autor: Nikol Látalová
Jsou to skoro dva roky od doby, kdy Hubbleův vesmírný dalekohled oslavil třicet let. O tomto úžasném přístroji, který nám odhalil mnohé, si můžete přečíst v našem předchozím článku.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.
Zdroj: wave.rozhlas.cz, nedd.tiscali.cz, czechsight.cz, techsvet.cz
Foto: wave.rozhlas.cz, indiatvnews.com, scmp.com