Švýcarští vědci objevili dosud neznámou část lidského těla

I přes obrovské vědecké znalosti, které dosud máme o lidském těle, nás čas od času překvapí fakt, že je stále co objevovat, že stále nemáme odpovědi na všechny otázky. A kdy vůbec naše poznání dosáhne pomyslného vrcholu? Objev, který s největší pravděpodobností ovlivní vědeckou půdu mezi odborníky, učinili vědci z prestižní Univerzity v Basileji ve Švýcarsku. Jedná se o novou část žvýkacího svalu, která dosud nebyla popsána v žádné učebnici a potvrzena jako existující.

Vůbec poprvé byla tato nově objevená část žvýkacího svalu popsána do detailu. Jako první je důležité zmínit, že žvýkací sval je jeden z nejvýraznějších, a tedy jeden z nejdůležitějších svalů v čelisti. Bez něj bychom v každodenním životě jen těžko fungovali. V učebnicích biologie a anatomie ho nejčastěji najdete popsaný jako sval, který se skládá ze dvou částí, jedné povrchové a jedné hloubkové. To už nadále nebude platit. Objevila se totiž část třetí, ještě o něco hlubší než zmiňovaná část druhá. Dostala speciální název musculus masseter pars coronidea. Pokud by pro někoho byl latinský název moc složitý, česky bychom ho nazvali „koronoidní část žvýkacího svalu“.

„Třetí vrstva je jednoznačně odlišitelná od dvou předchozích, a to z hlediska umístění i funkce,“ uvedla Szilvia Mezeyová z Ústavu biomedicíny na Univerzitě v Basileji. Společně s profesorem Jensem Christophem Türpem z univerzitního centra zubního lékařství stáli v čele týmu švýcarských vědců při tomto významném objevu. Nová vrstva žvýkacího svalu je úzce spojena se svalovým procesem. Jeho hlavní funkcí je jednoduše řečeno stabilizovat spodní čelist, ale nejen to. Umožňuje nám také zatáhnout čelist směrem k uším. Jedná se tedy o sice velmi malou, ale neuvěřitelně významnou část našeho svalstva. O tom, že třetí vrstva existuje, se na vědecké půdě spekulovalo už nějakou dobu, ale historicky poprvé jsou důkazy jednoznačné.

Na první pohled se může zdát, že tento objev není tak dramatický a šokující, ale opak je pravdou. Profesor Türp dodává: „Náš nález je podobný tomu, jako kdyby zoolog objevil nový druh obratlovce.“ Objev je významný hlavně z toho hlediska, že se obecně předpokládá, že na poli anatomie už není co objevovat. Jak se nám ale každý den potvrzuje, dosud neobjevených záhad, které čekají na rozluštění, je nekonečné množství. Tento objev je jen další významný krok vpřed.

Autor: Tereza Bartusková


Tuto nově objevenou část žvýkacího svalu můžete hned vyzkoušet. V tomto článku jsme pro vás sepsali dobrý tipy na skvělou snídani.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroj: Unibas.ch, echo24.cz, 21stoleti.cz

Zdroj foto: echo24.cz

Příspěvek vytvořen 22

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy