V Plzni umí speciální drony včas odhalit strom napadený kůrovcem

Magdaléna Kramperová

Plzeňská městská správa informačních technologií vyvinula drony, které dokážou rozeznat napadení kůrovcem ještě dřív, než je nemoc na stromu vidět. Poznají to buď pomocí takzvané multispektrální kamery, nebo podle suchých špiček stromů.  Tato nová technologie poskytuje lesníkům dost času na pokácení napadených stromů a zabraňuje šíření kůrovce.

Díky těmto létajícím přístrojům jsou odborníci schopni vytvořit takzvanou ortofotomapu, která obsáhne desítky hektarů lesa. Pavel Šmíd, ředitel oddělení Drony, pro server ekolist.cz uvedl, že nejčastěji dron snímá fotografie špiček stromů, ze kterých lesníci snadno odhalí napadení porostu. To jim ušetří čas a dá cenný náskok před kůrovcem. Tyto plzeňské drony se již loni na podzim v Česku staly součástí integrovaného záchranného systému (IZS).

Město Plzeň je velmi daleko v provozování bezpilotních letadel a přibližně tři roky před zapsáním do IZS už pomáhali hasičům. ,,Drony se používají při velkých zásazích, jako jsou požáry výškových budov, větší nehody na dálnici, zřícené budovy, kde hrozí nebezpečí dalších sesuvů a není tedy možné poslat na průzkum hasiče,“ vysvětlil pro plzen.rozhlas.cz velitel plzeňské požární stanice Košutka Michal Pathy. ,,Využití těchto prostředků je z mého pohledu zcela zásadní, neboť velitel zásahu si může v reálném čase udělat ucelený přehled o rozsahu požáru, či jiné mimořádné události. Můžeme využít nejen dálkové laserové měření, ale i termovizi, a ve spojení s časovým údajem dokážeme relativně přesně predikovat další možné šíření nebezpečí, či odhadnout předpokládaný čas likvidace,“ uvádí Pathy.

Drony pomáhaly také loňské září při evakuaci Skvrňan kvůli bombě. Zde drony ze vzduchu monitorovaly terén tak, aby se v uzavřené oblasti nevyskytovaly žádné nepovolané osoby. Drony, a hlavně zkušení piloti, kteří je ovládají, tak umírňují nebezpečné situace a předchází horším scénářům.

To, že jsou plzeňské drony oficiálně součástí IZS znamená, že nemusí při každém přeletu žádat o speciální povolení a do budoucna by mohli mít piloti dronů při cestě k zásahu auto s modrým majáčkem.

Zdroj: ekolist.cz, plzen.rozhlas.cz

Foto: idnes.cz, plzenska.drbna.cz