V Jihlavě mohou lidé bez domova nově bydlet v iglú

Jako Eskymáci se mohou cítit bezdomovci v Jihlavě, kterým Středisko křesťanské pomoci (SKP) tuhle možnost nabízí. Už čtvrtým rokem na své zahradě, které jim město vypůjčilo, provozují sezonní noclehárnu pro lidi bez domova. Právě tam letos poprvé umístili pracovníci střediska šest iglú, která mají ochránit lidi bez domova před umrznutím.

Díky dvacetitisícové dotaci, kterou město Jihlava středisku věnovala, nechali jeho členové vyrobit od společnosti Iglou šest iglú. Pět z nich je určeno pro jednotlivce a poslední je vytvořené jako speciální ložnice a mohou v ní pobývat dvě osoby. Tato speciální iglú jsou vyrobená z izolující polyetylenové pěny a hliníkové fólie, která zabraňuje hořlavosti. Dají se přenést na jiné místo, rozložit a sbalit. Jsou uzpůsobená tak, že ve dveřní části mají otvory, které obstarají dostatečný přísun vzduchu.

Podle ředitele střediska Davida Chlupáčka jsou iglú alternativou k zimní noclehárně. Tato iglú mohou zdarma využívat ti, kteří z nějakého důvodu nemohou v noclehárně pobývat.  Jelikož v noclehárně existují určitá sociální pravidla, nemohou si ji všichni dovolit. Důvodem zákazu přespání v noclehárně je většinou požití alkoholu nebo jiné návykové látky, taktéž příchod se psem, s partnerem nebo s nemocí. Oproti iglú je pobyt v noclehárně zpoplatněný. Jedna noc zde stojí 10 korun a ráno musí její prostory člověk opustit.

„Noclehárna byla nucena snížit počet lůžek z devatenácti na dvanáct. Na to konto jsme museli reagovat a rozhodli se darovat SKP peníze na pořízení těchto mobilních přístřešků. Bereme to jako pilotní projekt a uvidíme, jak se osvědčí,“ sděluje radní Daniel Škarka.

Autor: Nela Kadlečíková

Zdroj: hatefree.cz, idnes.cz

Foto: Zuzana Dodášová, vysocina.rozhlas.cz

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy