Studenti chtějí využít plasty z černých skládek na budování přírodních „útulen“

Gabriela Kokešová

Brněnští studenti ze stavební fakulty VUT přišli s nápadem na odpočinková místa v přírodě, která by zároveň měla přispět k úbytku černých skládek. Cílem projektu je vytvořit tzv. útulny právě z plastů, které se na těchto skládkách hromadí. „Snažíme se tomuto materiálu navrátit jeho důstojnost,“ říká Marco Aulisa, jeden z autorů projektu. 

Podle tvůrců budou útulny sloužit jako místo, kde se budou lidé moci schovat nejen před nepřízní počasí, ale také před dnešní uspěchanou dobou. Stavba určená k odpočinku v přírodě bude tvořená z dřevěného základu pokrytého plastovými deskami, které jsou vyrobené právě z nasbíraného odpadu. Jedna útulna se skládá z více než půl tuny recyklovaného plastového odpadu. Projekt, který má na starostí tříčlenný studentský tým, nese název Plastic Crystal.

Velmi se nám líbí, jak můžete ve skandinávských zemích ve volné krajině přijít do otevřené chaty, uděláte si zde táborák, přespíte tu, ráno po sobě uklidíte a vrátíte vše do původního stavu. Náš krystal je přesně takto postaven, a navíc pomáhá čistit přírodu,“ popsal vznik nápadu Ondřej Venclík.

V těchto dnech již na fakultě jedna útulna vzniká. Doba, která je potřeba na výrobu, je asi jeden měsíc, na čemž by studenti chtěli zapracovat. Jejich plánem je zkrátit dobu výroby asi na polovinu. Zároveň ani neví, kolik útulen celkem do přírody nakonec umístí. „Budeme se snažit umisťovat útulny do lesů v blízkosti turistických stezek tak, aby je mohli turisté při svých výletech využít k přespání. Zároveň to bude velký test pro naši mentalitu, protože takto volně přístupných objektů tu moc nemáme,“ uzavírá poslední člen týmu Štěpán Macek.

Zdroj a foto: ekolist.cz