Solidaritou proti materialismu: Na Giving Tuesday si svět vzájemně pomáhá už deset let

Konec listopadu se nese v duchu pomoci druhým. Giving Tuesday, nebo také Světový den štědrosti a dobrých skutků, se slaví první úterý po Dni díkůvzdání a letos připadá právě na dnešek – 29. listopadu. V tento den se lidé po celém světě zapojují do charitativní činnosti s cílem pomáhat potřebným. Tradice Giving Tuesday navíc letos slaví svou první dekádu, během níž pomáhala a stále pomáhá vytvářet dobré skutky napříč všemi kontinenty. 

Giving Tuesday má u nás i ve světě mnohaletou tradici a funguje také trochu jako protipól k nákupnímu šílenství Black Friday. Ten se slaví čtvrtý pátek v listopadu a vyznačuje se obrovskými slevami, kterými prodejci v obchodech lákají zákazníky, aby nakoupili co nejvíce zboží. Právě na to „Štědré úterý” jako protiklad hromadění a materialismu odpovídá, že by lidé především během nákupního šílenství neměli zapomínat na druhé a pomoc potřebným.

Ke Dni štědrosti a dobrých skutků se může připojit každý.  Darujte například peníze, věci (oblečení nebo hračky), které už nepoužíváte a nebo pošlete potraviny a drogerii do jedné z potravinových bank. Ty se nacházejí po celé České republice a zaslané zboží pak předávají lidem v nouzi. Nebo se dokonce můžete stát i dárcem krve či kostní dřeně. Ale protože nejdražší je pro řadu lidí čas, věnovat můžete také sami sebe. Staňte se například dobrovolníkem v neziskové organizaci ve vašem okolí nebo darujte své znalosti v pozici expertního dobrovolníka. V rámci Giving Tuesday se můžete snadno a rychle zapojit do již registrovaných výzev, stačí si jen vybrat. Každý dobrý skutek pomůže a hlavně se počítá. Proto v tento den kromě nabídky pomoci klidně věnujte někomu jen obyčejný úsměv.

Myšlenka zakotvení dne, během kterého lidé šíří dobro a pomáhají ostatním, se objevila už v roce 2012 – konkrétně v New Yorku na 92. ulici, právě v reakci na nezřízené nakupování před svátky. O rok později vzniká Giving Tuesday a během několika let se rozrostla v globální hnutí, kterého se každoročně účastní stovky milionů lidí po celém světě. Zastoupení má prostřednictvím 75 hnutí, z nichž každé reprezentuje svou vlastní kulturu a potřeby.

V České republice se Světový den štědrosti a dobrých skutků slaví od roku 2016 a rozvoj této dárcovské aktivity zastřešuje konkrétně Asociace společenské odpovědnosti. V rámci Giving Tuesday se za loňský rok podařilo vybrat 95 milionů korun, darovaly se stovky tun oblečení a potravin a vykonala se celá řada dobrých skutků. Podle výzkumu Ipsos Czech Republic pro Asociaci společenské odpovědnosti utratí český zákazník v rámci Black Friday pět až šest tisíc korun, zatímco průměrný roční dar na dobročinné projekty se pohybuje jen okolo pětistovky. V minulém roce však přispělo na dobrou věc hned 85 % Čechů a počet lidí, kteří se do dobročinnosti zapojují, naštěstí neustále roste.

Autor: Andrea Mašíčková


Čechům je solidarita s druhými opravdu blízká. Podrobněji o dobročinnosti v naší krajině si můžete přečíst v jednom z našich předchozích článků.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroje: spolecenskaodpovednost.cz, givingtuesday.cz, blog.givt.cz, facebook Giving Tuesday Česko
Foto: blog.givt.cz, dchoo.caritas.cz, pexels.com

Příspěvek vytvořen 27

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy