Jan Janský, se původně věnoval psychiatrii, přelomový objev ovšem učinil ve zcela jiném odvětví, v odvětví hematologie. Během zkoumání krve, dospěl k přelomovému nálezu, objevil čtyři základní krevní skupiny, které rozlišujeme i dnes. Díky jeho revolučnímu odhalení se krevní transfuze stala daleko bezpečnější a lékaři tak mohli zachránit už miliony životů. Za přelomový přínos ovšem Janský nezažil žádné významné ocenění, to přišlo až po jeho smrti.
Narodil se na pražském Smíchově a na tuto čtvrť nedal celý svůj život dopustit. Po ukončení gymnázia se rozhodl studovat Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy. I přesto, že měl Janský na univerzitě excelentní výsledky, kvůli svým politickým názorům nemohl nastoupit na vysněnou pozici chirurga. A tak se začal věnovat oboru psychiatrie.
Se svými pacienty se věnoval terapiím a léčbě úzkostí. A právě psychické stavy pacientů ho přivedly ke zkoumání krve. Na základě krevních zkoumání chtěl potvrdit souvislost mezi psychickými poruchami a srážlivostí krve. Po důkladném výzkumu potvrdil, že tyto dvě okolnosti spolu nijak nesouvisí. Objevil však mnohem důležitější jev, existenci čtvrté krevní skupiny, kterou dnes lékaři označují jako skupinu AB.
Ve stejné době ale k tomuto objevu dospěl také rakouský patolog Karl Landsteiner. A právě ten za svoji práci obdržel Nobelovu cenu. Janský zřejmě nebyl první, kdo objevil čtvrtou krevní skupinu, oproti svým kolegům však svoji práci důkladně zdokumentoval, a proto ho dodnes mnoho národů považuje za právoplatného objevitele. Například v Americe uznala lékařská komise jeho prvenství. Objev čtvrté skupiny je totiž zásadní faktor pro zajištění bezpečné transfuze krve.
Sám Janský chtěl svůj objev prosadit během první světové války, a tak odešel na frontu jako lékař pomáhat zraněným vojákům. Zdravotní komplikace ovšem způsobily to, že se po dvou letech musel vrátit zpět. Jeho stav se ale zcela nezlepšil ani po návratu, byl silný kuřák a tento fakt léčbě příliš nepomohl. Jan Janský umřel v roce 1921 na srdeční chorobu v nedožitých 50 letech.
Jeho odkaz však přetrvává dodnes. V roce 1953 natočil režisér Fryč o životě legendárního lékaře celovečerní film. Známé je jeho jméno také pro všechny, kdo chodí darovat krev. Janský byl známý podporovatel dárcovství, a tak není divu, že je po tomto českém lékaři pojmenovaná čestná plaketa pro pravidelné dárce krve.
Pro dnešní medicínu je krevní transfuze klíčovým nástrojem, který pomáhá každodenně zahraňovat miliony lidí po celém světě. Bohužel mnoho nemocnic se dlouhodobě potýká s nedostatkem dárců krve. Každý z nás přitom může pomoci, stačí zajít do nejbližší nemocnice, která má transfuzní oddělení a přihlásit se do registru dárců. Krev každého dárce pomáhá. Pokud byste se i vy chtěli zapojit, všechny potřebné informace naleznete na webu červeného kříže.
Autor: Lucie Brožová
Počet dárců krve klesá, mohla by to ale změnit mobilní aplikace Daruju krev, se kterou přišel středoškolský programátor David Stančík. Jaké to je darovat krev? Přečtěte si reportáž naší redaktorky, která šla krvácet pro svou fakultu.
Zdroje: wikipedia.org, cervenykriz.eu
Foto: nasregion.cz, wikipedia.org, cervenykriz.eu