Středoškolský podnikatel roku chce mobilní aplikací motivovat k dárcovství krve

Staňte se superhrdinou, protože darovat krev je super a bude z vás hrdina. Tak zní jeden ze sloganů aplikace Daruju krev, kterou vyvinul teprve devatenáctiletý programátor David Stančík. Svým nápadem zaujal porotu finále programu Soutěž & Podnikej a stal se letošním výhercem. Podle údajů Červeného kříže totiž v Čechách v posledních letech dochází k stálému poklesu počtu dárců krve, a tak se mladému podnikateli podařilo propojit své schopnosti s něčím skutečně užitečným.

„David zaujal především svou precizně propracovanou prezentací a nápadem, který za projektem Daruju krev stojí,“ uvádí zakladatel soutěže Martin Vítka. David Stančík představil propracovaný plán, v němž chce během první půlky letošního roku naplno zprovoznit webové stránky Darujukrev.cz, na které se může každý dárce přihlásit. Registrovaný tam bude dostávat nejen informace ohledně dárcovství, ale bude oficiálně v registru, který by měl do budoucna usnadnit celý proces na darovacích místech.

Následně plánuje Stančík aplikaci spustit do konce letošního roku a registrovaní dárci v ní najdou základní doporučení, kolik krve už darovali a kdy mohou znova, na kterých místech je nedostatek konkrétních typů krve nebo co by si měli vzít s sebou k darování.

Aplikace navíc nemá být jenom praktická, ale je důležité, aby byla také zábavná. „Jak lépe přimět mladé lidi k darování krve, než zábavnou formou? Všude, kde se jedná o podobnou tematiku, se používají smutné snímky trpících lidí, což ve vás prostě nevyvolává žádné kladné pocity. U nás věříme, že spojit zábavu a něco důležitého je nejlepší způsob, jak danou věc šířit,“ vysvětluje vítěz soutěže. Registrovanému se budou zobrazovat statistiky jeho dárcovství, a podle nich bude získávat digitální odznáčky jako odměnu. Bude se také moci porovnávat se svými přáteli a s ostatními dárci v Česku. A nejen to, Stančík již sjednává partnerství s různými společnostmi, které by za dárcovství nabízeli různé výhody, například slevy na zdravotní potřeby či pojištění.

David Stančík je studentem gymnázia Jakuba Škody a programování se věnuje už od svých čtrnácti let. Své dovednosti naposledy uplatnil při hackatonu na budování e-shopu dálničních známek Ministerstva dopravy. Jeho talent je nepopiratelný a projekt Daruju krev tak může být jen pouhým náhledem toho, co přijde do budoucna. „Chceme expandovat na zahraniční trhy a investovat do zlepšení zdravotní infrastruktury i v rozvojových zemích,“ vykresluje svou vizi mladý programátor. „Plánujeme tedy globální dopad na zdravotnictví a vzdělanost lidí v tomto oboru. Je to běh na dlouhou trať, ale pro mě osobně je to něco, co dává smysl,“ dodává.

Autor: Lea Schellongová

Zdroj a foto: Czechcrunch.cz

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy