Český svaz ochránců přírody se koncem loňského roku spojil s Nadačním fondem Veolia, aby v rámci programu Vraťme vodu přírodě obnovili mokřad Rybníky. Ten se nachází na okraji městské části Hrachovec ve Valašském Meziříčí a patří k významným mokřadním lokalitám, kde žijí vzácné a ohrožené druhy živočichů. Ochráncům přírody se tam podařilo vybudovat jednu novou tůň a čtyři původní obnovit. Vyhovující domov v nich rychle našli například silně ohrožení skokani zelení.
O mokřadní lokalitu zvanou Rybníky se valašskomeziříčská organizace Českého svazu ochránců přírody stará již od roku 1995. Její zachování je důležité pro život nejrůznějších živočichů. K pravidelným návštěvníkům patří protahující mokřadní ptáci. Mezi stálými obyvateli nechybí několik druhů skokanů, rosniček a dalších obojživelníků. A nad tůňkami poletuje více než 20 druhů vážek.
Právě vážky a žáby potřebují k rozmnožování tůně. K úspěšnému nakladení vajíček jim nestačí pouhá bažina. Avšak mělké tůně se samovolně zanášejí a zarůstají. A při dnešním intenzivním využívání krajiny nevznikají přirozeně nové. Proto využili valašskomeziříčští ochránci přírody finanční podporu Nadačního fondu Veolia právě na obnovení čtyř zarostlých a zazeměných tůní a na vybudování jedné další.
„Obojživelníci si je záhy našli. V dubnu se v nich objevilo mimo jiné více než padesát snůšek skokana štíhlého. Nyní jsou již tůně oživeny stovkami pulců. Nastěhovali se sem i skokani zelení, jejichž hlas je slyšet do daleka. Je jen otázkou času, kdy se objeví i další obojživelníci,” popisují situaci v mokřadu členové valašskomeziříčské organizace.
Obnovou tůní ale jejich práce neskončila. Mokřad musí pravidelně kosit, aby nedocházelo k jeho zarůstání. Od letošního května s jeho udržováním pomáhají také koně, kteří se v lokalitě pasou.
Členové Českého svazu ochránců přírody do péče o mokřad zapojují také studenty středních škol, pro které sem organizují exkurze v rámci ekologické výchovy. Zároveň do Rybníků mohou i návštěvníci z řad veřejnosti. Na ty zde čeká informační tabule, podle které mohou rozeznat některé druhy žab a vážek, jež v lokalitě žijí.
Program Vraťme vodu přírodě na ochranu cenných přírodních lokalit stále probíhá. V loňském roce realizoval Český svaz ochránců přírody s finanční podporou Nadačního fondu Veolia sedm takových projektů na různých místech v České republice. Další menší vodní plochy obnova v blízké době čeká.
Autor: Vendula Berčková
Víte, že mokřady slaví také svůj vlastní svátek? Více se dozvíte v našem článku.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.
Zdroj: nfveolia.cz, ekolist.cz
Foto: Valašské ekocentrum ČSOP