Pelé už si zahraje jen na nebeských hřištích. Zavzpomínejte na jeho největší fotbalové úspěchy

Celé fotbalový svět se krátce před koncem roku 2022 ponořil do obrovského smutku. Po Diegu Maradanovi, který zemřel na konci roku 2020, nás totiž opustil další velikán, považovaný dokonce ze nejlepšího fotbalistu 20. století, možná i celé fotbalové historie. Edson Arantes do Nascimento, přezdíván Pelé, zemřel po vleklých zdravotních potížích ve věku 82 let. Za sebou zanechal obrovský odkaz a spoustu rekordů, které už nikdy nikdo nepřekoná.

Jedinečný reprezentační rekord

Pelé je již dlouhodobě považován za nejlepšího fotbalistu v dějinách, i když možná Lionel Messi mu tento status letošním triumfem na mistrovství světa vyfoukl. Argentinská hvězda ho ale určitě už nepřekoná v počtu trofejí na Světovém poháru, protože Pelé jako jediný fotbalista ovládl nejprestižnější turnaj třikrát. A pokaždé byl důležitým prvkem brazilské reprezentace.

Pelé si zahrál na mistrovství světa v roce 1958, tehdy mu bylo pouhých sedmnáct let, díky čemuž se stal nejmladším hráčem na MS v historii. A ani tento rekord mu už nejspíš nikdo nevyfoukne. Každopádně na tomto šampionátu úřadoval Pelé hlavně v play off, kdy si ve třech zápasech připsal neuvěřitelných šest gólů. Rozhodl ve čtvrtfinále proti Walesu, v semifinále vsítil Francouzům hattrick, což také dokázal jako nejmladší hráč, a k vítězství ve finále nad Švédskem přispěl hned dvěma góly. Nejlepším střelcem turnaje se ale nestal, tuto pozici mu sebral francouzský hráč Just Fontaine, který byl se svými třinácti góly naprosto nedostižný.

O čtyři roky později Pelé vyrazil na další světový turnaj, ten se mu ale i přes zisk trofeje znechutil. Nejlepší brazilský hráč se totiž hned v druhém zápase šampionátu zranil, shodou náhod při utkání proti Československu. Pelé si tak připsal jediný přesný zásah proti Mexiku. Brazílie pak ve finále porazila právě Československo poměrem 3:1, československý gól dal Josef Masopust.

Ještě složitější to však měl na mistrovství světa v roce 1966. Tehdy byl Pelé jednoznačně největší hvězdou turnaje, ale možná i proto se stál cílem řady likvidačních zákroků. I kvůli tomu Brazilci vypadli ve skupině po porážkách s Maďarskem a Portugalskem. Pelé navíc následně prohlásil, že v roce 1970 se už Světového poháru nezúčastní.

Svůj slib ale nedodržel a dobře udělal, protože v Mexiku byl dokonán snad největší rekord v historii fotbalu. Ve skupině si připsal Pelé další tři góly, navrch přidal gól ve finále proti Itálii, které Brazílie ovládla výsledkem 4:1. Pelé byl vyhlášen nejlepším hráčem turnaje, navíc se díky tomu zařadil i mezi čtyři hráče, kteří dokázali skórovat na čtyřech světových šampionátech.

Řada klubových úspěchů, ale Evropa chybí

Jediná věc, která je Pelému vyčítána, je to, že se nikdy nepodíval do Evropy. Právě proto nikdy nemohl vyhrát Ligu mistrů, což je jediná trofej chybějící v jeho pomyslné vitríně. K transferu přes moře měl nejblíže v roce 1958, kdy o něj stál Inter Milán, jenže na protest fanoušků klubu FC Santos z toho nakonec sešlo.

Když někdo uslyší název FC Santos, hned se mu vybaví Pelé. Ten s tímto klubem spojil prakticky svou celou kariéru a očividně to byla správná volba, protože již od prvních sezon se mu tam opravdu dařilo. Pelé se tak v šestnácti letech stal nejlepším střelcem brazilské ligy. Pelé se Santosem získal celkem deset velkých trofejí, šestkrát ovládl nejvyšší brazilskou soutěž a dvakrát triumfoval ve finále Copy Libertadores, což je největší turnaj v Jižní Americe. Právě díky tomu se Santos mohl utkat o Interkontinentalní pohár – v roce 1962 Pelé přispěl skvělým výkonem k výhře nad Benficou, o rok později Santos zdolal také AC Milán.

Níže se můžete podívat na nejhezčí gól Pelého kariéry. Ten si Pelé připsal v roce 1959 proti týmu Clube Atlético Juventus. Z legendárního gólu sice neexistuje nahrávka, neuvěřitelný zásah však aspoň částečně popisuje počítačová simulace.

Svůj 1000. gól v kariéře (včetně přátelských zápasů) vstřelil 19. listopadu 1969 na stadionu Maracaná z penalty proti týmu Vasco da Gama. Tato legendární branka byla následně pojmenována „O Milésimo“. V roce 1975 provedl Pelé své jediné stěhování v kariéře, protože se na tři roky upsal severoamerickému celku New York Cosmos. I tady se mohl legendární kanárek radovat z velké trofeje, tu Cosmos získal během třetího a posledního roku Pelého působení.

Poslední zápas své kariéry odehrál Pelé 1. října 1977, kdy nastoupil v exhibičním zápase za Cosmos proti svému Santosu. Tehdy vstřelil Pelé vítězný gól na 2:1, což byla zároveň poslední trefa jeho kariéry. Během druhého poločasu navíc začalo v New Yorku pršet, a tak další den média přišla s titulkem: „I nebe plakalo.“

A právě teď nad odchodem fotbalového velikána pláče nejen nebe, ale i celý svět.

Nejvíce branek v oficiálních zápasech v historii

 1. Cristiano Ronaldo (POR) – 819 branek
 2. Josef Bican (CZE) – 805 branek
 3. Lionel Messi (ARG) – 793 branek
 4. Romário (BRA) – 772 branek
 5. Pelé (BRA) – 767 branek

Nejvíce branek za brazilskou reprezentaci

 1. Pelé – 77 branek
 2. Neymar – 77 branek
 3. Ronaldo Nazario – 62 branek
 4. Romário – 55 branek
 5. Zico – 48 branek

Nejvíce trofejí na mistrovství světa

 1. Pelé (BRA) – 3 trofeje
 2. Bellini (BRA) – 2 trofeje
 3. Cafu (BRA) – 2 trofeje
 4. Castilho (BRA) – 2 trofeje
 5. Didi (BRA) – 2 trofeje

Nejmladší vítěz mistrovství světa

 1. Pelé (BRA) – 17 let a 249 dní
 2. Ronaldo Nazario (BRA) – 17 let a 302 dní
 3. Giuseppe Bergomi (ITA) – 18 let
 4. Kylian Mbappé (FRA) – 19 let
 5. Thierry Henry (FRA) – 20 let

Nejvíce hattricků v historii

 1. Pelé (BRA) – 92 hattricků
 2. Cristiano Ronaldo (POR) – 60 hattricků
 3. Lionel Messi (ARG) – 56 hattricků
 4. Robert Lewandowski (POL) – 30 hattricků
 5. Luis Suárez (URU) – 29 hattricků

Autor: Lukáš Mihal


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj: FIFA, novinky.cz
Foto: gettyimages

Příspěvek vytvořen 11

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy