Olomoučtí vědci vyvinuli rychlé a levné testy na covid-19

Každá dobrá zpráva se v boji proti koronaviru počítá a tato se může stát průlomovým počinem, jak omezit šíření viru mezi lidmi. Vědci z Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci vyvinuli nový screeningový rychlotest, který dokáže zhruba za hodinu od odběru ukázat výsledky na přítomnost viru. Test navíc odhalí nemoc covid-19 i u bezpříznakových pacientů v akutní fázi nemoci.

K provedení nového testu je potřeba udělat výtěr z nosu odběrovou štětičkou. Ta se poté ponoří do speciálního média, odlomí se a zavře.
K provedení nového testu je potřeba udělat výtěr z nosu odběrovou štětičkou. Ta se poté ponoří do speciálního média, odlomí se a zavře.

„Nový typ screeningového testu je velice významný z hlediska identifikace nakažených jedinců, u nichž průběh nemoci covid-19 probíhá bezpříznakově. Právě tito jedinci mohou významně šířit virus v populaci,“ uvedl děkan lékařské fakulty Josef Zadražil. Podle něj je právě klíčovým krokem v boji s nemocí covid-19 rychle identifikovat bezpříznakové jedince. Díky rychlotestům by se mohlo výrazně zlepšit kontrolování šíření infekce.

Podle odborníků je rychlotest vhodné využít pro širokou veřejnost na hromadných akcích, kdy by lidé zjistili, jestli jsou pozitivní či negativní a zda mohou na akci jít. „V současné době by to byla dobrá alternativa u jedinců, kteří mají zájem jít například na kulturní či sportovní akce. Je to rychlé, levné a můžeme testovat velké množství lidí,“ uvedla vedoucí univerzitního týmu Eva Kriegová. Cena jednoho testování se pohybuje mezi 100 až 500 korun. Potřeba je udělat výtěr z nosu odběrovou štětičkou, která se poté uzavře do mikrozkumavky se speciálním médiem. Virus se následně zahřeje, čímž ztratí svoji infekčnost a ihned se provede vyhodnocení pomocí PCR techniky. Samotný odběr by si mohl udělat každý sám, což by pomohlo omezit riziko nákazy odebírajícího personálu.

Autor: Šárka Mazurková

Olomoučtí vědci z Univerzity Palackého se snaží, aby se náš život vyvíjel správným směrem a aby se nám žilo lépe. Proto vymýšlejí různé inovace, které nám k tomu dopomohou. Díky svým znalostem a dostupným technologiím například vyvinuli unikátní algoritmus, který měří stres zaměstnanců a napomůže tak ke zlepšení kvality a efektivity práce. 

Zdroj: olomoucky.denik.cz, seznamzpravy.cz

Foto: echo24.cz, olomoucky.denik.cz

Příspěvek vytvořen 46

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy