Objednáním snídaně nebo obědu z projektu Breakfaststory lidé udělají dobrý skutek

Projekt Breakfaststory vypustila do světa tento rok v únoru Lucie Hyblerová, která měla odjakživa touhu pomáhat slabším a handicapovaným. Breakfaststory nabízí charitativní snídaně, které připravují osoby znevýhodněné na pracovním trhu, lidé v těžké životní situaci, lidé s mentálním či fyzickým handicapem nebo ti, kteří jsou ohroženi chudobou.

Platforma funguje tak, že si zákazník objedná snídani, kterou připraví lidé v sociálních podnicích, a zároveň tak posílá další jednu porci matce v nouzi nebo seniorovi. Zákazníka pak čeká překvapení v podobě virtuálního propojení přímo s konkrétní osobou, která získala druhou porci snídaně. Snídaně obsahují směs slaných i sladkých dobrot se zdravým nápojem. Jsou velmi různorodé, protože se na nich podílí jiní zaměstnanci a zaměstnankyně, kteří jsou v sociální nebo zdravotní tísni. Díky spolupráci se sociálním podnikem Jídelna Kuchařek bez domova se můžete těšit na snídaně rostlinného původu.

Pár týdnů po rozjetí projektu přišla koronavirová pandemie a projekt musel obstát první těžkosti. Platforma Breakfaststory se tak rozšířila o další projekt s názvem Potěš obědem.

Druhý pilíř projektu, Potěš obědem, spočívá v tom, že zákazník zaplatí 160 korun za oběd a lidé z Breakfaststory uvaří porce dvě, kdy jedna putuje člověku, který to nejvíce potřebuje. Obědy jsou vegetariánské, veganské, ale najde se tu i klasická česká kuchyně. Podle Hyblerové si teplé jídlo zaslouží každý bez ohledu na jeho ekonomickou situaci, pohlaví nebo věk, proto pomoc v Breakfaststory není krátkodobá, ale dlouhodobá, aby klientům dali najevo náklonnost a také aby ulevili jejich měsíčnímu rozpočtu.

„Fungovali jsme primárně jako rozvoz snídaní ze sociálních podniků a aktuálně už máme tři oblasti působení – snídaně, benefiční obědy, které opravdu děláme jako charitu bez nároku na honorářm a sociální e-shop, který jako vůbec první v ČR sdružuje a nabízí rukodělné a krásné výrobky ze sociálních a chráněných dílen,“ říká zakladatelka.

Sociální e-shop je třetím pilířem projektu Breakfaststory, který Hyblerová spustila v polovině října. Koupí výrobků tak podpoříte dílny z různých regionů. Na rukodělné výrobky můžete mrknout zde. Projekt podporuje více než 40 chráněných dílen v ČR, a zároveň jim pomáhá s prodejem.

A jak se projektu daří v momentální situaci?

„Snídaně pro firmy a organizace jsou ochromené koronou a tím, že drtivá většina firem pracuje na homeoffice, je snídaňový rozvoz mnohem náročnější. Obědů vozíme cca stovku denně. Ale teď například vaříme pro německého velvyslance nebo lékařský personál pražské nemocnice. Jsou klienti, kteří se k nám vrací opakovaně, jako pedagogický sbor žižkovské základní školy nebo zaměstnanci firmy Porsche. Naše klientela je velmi různorodá a nejvíc mě na tom baví, jak se propojují naprosto odlišné skupiny – zaměstnankyně podniku z Jídelny Kuchařek bez domova, v níž obědy vaříme, a manažeři z firmy, která vyrábí jedny z nejdražších aut na světě, to je krása. Takové propojení jsem nečekala. Stejně jako spokojené německé velvyslanectví – pan velvyslanec se nechal slyšet, že lepší plněnou papriku nejedl. To jsou často zážitky, které nejdou vymyslet ani při vysoké míře fantazie,“ sděluje Hyblerová.

Za tento filantropický projekt získala Lucie Cenu Via Bona.

Autor: Nela Kadlečíková


Projekt Gule Food Truck také nabízí práci handicapovaným. Ti připravují tvarohové koblížky a jiné sladké dobroty.


Foto: breakfaststory.cz

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy