Nové Expat centrum v Ostravě usnadní cizincům život v regionu

Nikola Sedmáková 22. 2. 2020

Na začátku března se v srdci moravskoslezské metropole otevře Expat centrum Ostrava, jež si klade za cíl poskytovat pomoc cizincům, kteří přichází do regionu za prací či studiem. Centrum jim má pomoci nejen s adaptací do nového prostředí, ale především má poskytovat cizincům všechny potřebné informace pod jednou střechou.

„Expat centrum by mělo být místem, kde budou cizinci v regionu získávat praktické informace a pomoc,“ říká primátor Statutárního města Ostravy Tomáš Macura. „Naším cílem je mimo jiné udržet cizince na zdejším pracovním trhu, proto vzniká centrum, kde bude zajištěna komunikace mezi městem, partnery a těmi, kteří přijíždějí, aby zde nějakou dobu žili a třeba i trvale zůstali. Jednotlivé služby a nabídky budou reagovat na jejich poptávku,“ dodává Macura.

Expat centrum Ostrava se má postupem času stát místem, které cizincům zajistí nejen pomoc s bydlením či pracovním uplatněním, ale nabídne jim i možnosti odborných a neformálních setkání či vzdělávacích a volnočasových aktivit. Hlavní cílovou skupinou budou kvalifikovaní cizinci, kteří chtějí pracovat, studovat nebo podnikat v regionu, včetně jejich rodin. Fungovat bude také tzv. „buddies systém“, kdy ambasadoři, jimiž jsou z velké části cizinci dlouhodobě pobývající v Ostravě, pomohou nově příchozím s integrací.

Součástí projektu je snaha o budování jakési komunity, které bude probíhat ve spolupráci s různými firmami a institucemi z Ostravy i celého Moravskoslezského kraje.

„Vedle informačního servisu a vzdělávacích i rozvojových akcí bude centrum vytvářet partnerství s univerzitami, zaměstnavateli, poskytovateli služeb, organizacemi veřejné správy i fungujícími komunitami. Díky této síti partnerů nabídne cizincům propojení k řešení jejich individuálních potřeb,“ říká Alena Danielová, projektová manažerka projektu Expat centra z Moravskoslezského inovačního centra Ostrava.

Pro komunikaci na webu a sociálních sítích bude Expat centrum využívat materiály města, kraje a řady organizací, mezi něž patří Moravskoslezské investice a development, Moravskoslezské inovační centrum Ostrava, Moravskoslezský pakt zaměstnanosti a další.

Nové Expat centrum bude stát na Českobratrské ulici v bývalém prostoru kanceláře Refill a otevřeno bude od 2. března 2020, a to vždy od pondělí do čtvrtka od 10 do 16 hodin. Pilotní etapa projektu má být spuštěna na jeden rok.

První Expat centrum vzniklo v roce 2010 v Brně a loni se svého centra dočkalo i naše hlavní město.

Autor: Nikola Sedmáková

Foto: ostravainfo.cz, pexels.com