Pražská zoo slaví úspěch s odchovem ohrožených dlouhokrček rotiských

Po roce trpělivé a náročné práce se pražská zoologická zahrada pochlubila snímky kriticky ohrožených dlouhokrček rotiských. Do jejich záchrany se zapojila po boku dalších téměř jedenapadesáti zoologických zahrad z Evropy a Severní Ameriky. Návštěvníci teď mohou zvláštní druh želvy spatřit v prostorách pavilonu Indonéská džungle.

Náročný a trpělivý odchov se vyplatil. Zoo Praha ukázala dlouhokrčky světu.

Celý příběh spojení dlouhokrček rotiských a pražské zoo se začal psát v roce 2018. Tehdy do hlavního města přicestovalo z rakouského Grazu na osm čerstvě vylíhnutých mláďat dlouhokrké želvy.

„Dlouhokrčky jsme získali jako dar v podobě odchovaných mláďat z rakouské instituce Turtle Island,“ sdělila mluvčí pražské zoologické zahrady Lenka Pastorčáková.

Tyto zajímavé sladkovodní želvy obývají na světě pouze jediné území, a to ostrov Roti, který patří Indonésii. Jedná se však o ohrožený druh, to potvrzuje i Pastorčáková. „Největším nebezpečím je redukce jejich životního prostředí, jako jsou sladkovodní jezera a mokřady, a také ilegální odchyt.“

Třicet evropských a jednadvacet severoamerických zoo tak spojilo své síly a pustilo se do záchranného programu ohroženého druhu. „I z důvodu ohrožení dlouhokrčky těší pozornosti zoologických zahrad, které založily jejich záchranný chov,“ uvedla Pastorčáková.

A i v Praze budou nadále součástí záchranného programu, v expozici v pavilonu Indonéská džungle, eventuálně v přilehlém zázemí.

V roce 2019 se odchov dlouhokrček podařil i v Zoo Brno. Jednalo se tehdy o první úspěšný odchov na území České republiky.

Autor: Jan Meichsner

Zdroj: zoopraha.cz

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy